Ödeme Önceliklendirmesi Tahsilat Süreçlerinde Önemlidir!

Birçok ülkede bilinen, alacak tahsili, borç takibi gibi elzem ihtiyaçlar doğrultusunda ilk akla gelen çözüm ortağı masrafsız ve risksiz olması sebebiyle tahsilat ajanslarıdırHukuk sistemine, alacaklı ve borçlu taraflara sağladığı hızlı, kaliteli ve güvenilir olmak gibi birçok fayda sebebiyle artık ülkemizde de giderek bilinmekte ve bu hizmete gösterilen talep artmaktadır.

Tahsilat ajansı hem yurtiçi hem de yurtdışı alacak dosyalarında, ticaret hayatında yaşanabilecek tahsilat ve borç takibi gibi önemli problemlerin uzlaşma yöntemiyle çözmeyi amaçlar.

Firmaların ödeme alışkanlıkları ve davranışları alacak tahsilinde oldukça önemli bir yol oynamaktadır. Bu sebeple uzlaşma aşamasındaki tüm görüşmeleri tahsilat alanında uzman kişilerin yapması, görüşülen tarafların itirazlarını önceden tahmin etmesi, çözüm odaklı olması ve sektöre de hakim olması gerekmektedir. Yazılı olarak da tüm görüşmelerin desteklenmesi, aynı zamanda yapılacak anlaşmalarla veya sözleşmelerle bu görüşmelerin yazılı kanıta döndürülmesi gerekmektedir. Profesyonel ve sıkı bir şekilde takip edilen bu süreç, tarafların birbirini daha ciddiye almasına, ticari ilişkilerini de zedelememek adına ödeme önceliğinde önemli bir yol oynayacaktır.

Vadesi geçmesine rağmen ödemesini yapmamış müşterileriniz ‘söz vermeye’ devam ettikçe zaman kaybetmeye ve de bunun takibi için ciddi çaba harcamaya başlarsınız. Alacakların zamanında ve etkin şekilde tahsil edilememesi bütçe dengelerini bozar, maliyetleri arttırır, kârlılığı düşürür, müşterilerin kaybedilmesi süreci hızlanır. Profesyonel bir tahsilat ekibinin üçüncü bir taraf olarak devreye girmesi, mahkeme aşamasına gerek kalmadan uzlaşma aşamasında dosyayı sıkı bir şekilde takip edecek olmaları bu ve benzeri kayıpları önlemek adına masrafsız fakat çok büyük bir adımdır.

İŞE SÜRDÜREBİLMEMDE ELZEM!

Özellikle yeni normali yaşadığımız bugünlerde ödeme önceliklendirmesini iyi anlamak ve bunu hayata geçirmek çok önemlidir. Doğal olarak insanoğlu, ilk ödemesini en acil ve en zaruri olan için yapmak ister. Eğer çalıştığınız firma sizinle iş yapmaya devam etmek zorundaysa, ödeme listesinde ilk sıralarda olmanız gayet olasıdır.

HİZMETİ DURDURUR!

Eğer tersi bir durum varsa, listede daha aşağılarda yer alabilirsiniz. Buna engel olmak için de, her müşterinizle sözleşme yapabilir, ödeme koşullarını ticaret başlamadan önce belirleyebilir ve çizgileri siz çizebilirsiniz. Yaptırım gücünüz olacağı için listenin üst sıralarında yer alma şansınız artacaktır.

İTİBARIMA ZARAR VEREBİLİR!

Misalen düşünülürse arkadaştan alınan borcun geri ödemesiyle kredi kartına yapılacak ödemede genellikle ilk sırayı kredi kartı ödemesi alır. Çünkü bankanın yaptırım gücü vardır, kredi puanını düşürür ve sonrasında farklı aksiyonlar alabilir. Arkadaşa yapılacak ödeme ise biraz daha bekleyebilir kategorisine girebilir.

MAHKEMEYE VERİR! 

Her bir tarafın ayrı ayrı ihtiyaçları tespit edilmeli, uzlaşmacı çözümler sunulmalı ve sektördeki yenilikler ülke bazlı yakından takip edilerek değişimlere uyum sağlanmalıdır. Tahsil edilmeyen veya tahsili gecikmiş alacaklarda özellikle borçlu ile alacaklı arasındaki sorunların mahkeme öncesi anlaşma sürecinde çözümü sağlanabileceği hissettirilmelidir. Borçlu taraf ödeme önceliklendirmesinde etkin bir rol oynadığında ona ne gibi faydalar sağlanabilir, uzlaşma aşamasında nasıl bir ödeme planı sağlanabilir, ona nasıl yardımcı olunabilir ve bu gecikmenin ASIL nedeni nedir gibi sorulara yönelmeli; eğer daha fazla mağduriyet yaşatan taraf olmayı seçerse karşısına çıkabilecek sonuçlardan ve yaptırımlardan çok açık bir şekilde haberdar edilmelidir.

YAPTIRIM UYGULAR!

Borç ödemelerinin önceliklendirmesi, söz konusu borcun ödenmediği taktirde oluşabilecek zararlar ile ilişkilidir. Bu sebeple borçlu tarafa ödeme kolaylığı sağlanmalı, bizi direkt olarak çözüme, yani ödemeye götürecek odakta yaklaşılmalıdır. Aksi takdirde belli bir yaptırım uygulanmalı, ötelemenin daha fazla mümkün olmadığı açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir.

ARS Danışmanlık olarak 155 ülkedeki yerel çözüm ortaklarımızla birlikte müşterilerimize uluslararası alacak takibi konusunda hizmet veriyoruz. Borçlu firmalarla direkt olarak irtibata geçerek, ödeme listesinde ilk sıralara yükseliyor ve borç dosyalarını mahkeme öncesi süreçte uzlaşma aşamasında sonlandırıyoruz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi, ödeme yapılırsa ne gibi pozitif etkileri olur yada ödenmezse ne gibi negatif sonuçlar doğurur gibi yöntemleri kullanarak alacakları mümkün olan en kısa süre içerisinde tahsil ediyoruz.

Her bir alacak dosyasının ayrı bir hikayesi vardır. Bu sebeple her dosyaya özgü çözüm yöntemleri geliştirilmelidir. Bu amaçla yola çıkarak uzman ve eğitimli kadrosuyla 10 yıldır müşterilerine hizmet veren ARS Danışmanlık ile siz de çalışmak ve yurt dışı alacaklarınızı en az masraf ve sıfır riskle tahsil etmek isterseniz bize 0212 296 91 47 numaralı telefondan veya sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Çağla Çevik | Türkiye İlişkiler Direktörü