Gina KennedyAdministrator

placeholder
areas of expertise
 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support
education
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

publications

 • Tahsilat Kolaylaştıran 2 Anahtar: Hazırlık ve Müzakere

  Gerçekleştirilen tüm ticari faaliyetleri eşsiz birer hikaye olarak ele alırsak, tahsilat aşaması ticari hikayelerinizin sonuç bölümünü oluşturmaktadır. Bu bütünlüğü, ARS Danışmanlık Genel Müdürü Ayşe Burcu Arslan Demirtaş verdiği tahsilat eğitimlerinde, “tahsilat, satışla başlar.” öğretisiyle özetlemektedir. Özellikle günümüz kurumsal şirketlerinin odak noktalarından olan ticari süreklilik ve müşteri kazanımları, tahsilat süreçlerinde ilişkilerin ve kurumsal kimliğin uzlaşmacı bir

  29 Ocak 2021
 • Alacak Yönetim Şirketleri En Çok Hangi Firmalar ile Karıştırılır?

  Günümüzde birçok ülkede artık yaygın olarak kullanılmaya başlanan ‘alacak yönetimi hizmeti’;  hukuk sistemine, alacaklı ve borçlu taraflara sağladığı faydalar sebebiyle artık ülkemizde de giderek bilinmekte ve gösterilen talep artmaktadır. Tahsilat ajansı hem yurtiçi hem de yurtdışı alacak dosyalarında, ticaret hayatında yaşanabilecek tahsilat ve borç takibi gibi önemli problemlerin uzlaşma yöntemiyle çözmeyi; hızlı, kaliteli ve güvenilir

  18 Aralık 2020

iletişim bilgileri

+1 628 123 4000
131 Bain Street
New York, Pennsylvania 01234, United States

Sosyal profiller

feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  how can we help you?

  Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

  Consulting theme is an invaluable partner. Our teams have collaborated to support the growing field of practitioners using collective impact.

  placeholder
  Donald Simpson
  Chairman, Bluewater Corp

  Looking for a First-Class Business Plan Consultant?

  Komisyon
  Teklifi Al