Türkiye’de Inkaso ve Ticaretteki Önemi

Dünya üzerindeki birçok şirketin başlıca sorunlarından biri Alacak Yönetimi’dir. Gittikçe artan Dünya Ticaret Hacmi de düşünüldüğünde alacak yönetimi önemli bir konu haline gelmiştir.

Şirketlerin sorunlu bir alacak ile karşı karşıya kaldıklarında bu duruma önceden hazırlıklı olmaları ve/veya yasal süreçlerini işletmesi gerekmektedir. Yapılan tüm işlemler işe yarasa da ne yazık ki ticaret yapılan şirketler ile aynı kanunlara tabii değilseniz süreçler çok daha zorlu ve masraflı olacaktır.

Tam da bu noktada İnkaso kavramı devreye girmektedir. 2011 yılında Türkiye’ye ARSinkaso kavramını getiren ilk ve tek şirket olarak sizlere ARSinkaso’dan ve öneminden bahsetmek isteriz;

İnkaso Nedir?

1931 yılında sözlüğe giren İnkaso İtalyanca ‘toplama, kurtarma’ anlamına gelen ve sıklıkla kullanılan bir finansal terimdir. Özellikle faturalar olmak üzere ödenmemiş finansal alacakların tahsilatını ifade etmek için kullanılır. Türkiye’de ne yazık ki tercih edilen ilk yöntem olmasa da tüm dünyada İnkaso mahkeme öncesindeki süreçte sıklıkla tercih edilmektedir.

İnkaso sistemi, alacaklı ile borçlu arasında aracı rolünü üstlenir. Alacaklı tarafından, vadesi dolmuş alacağını, ödemesini ihmal eden borçludan tahsil etmesi için görevlendirilir. Ardından alacaklı adına tüm süreçleri aktif olarak yürütür.

Legal Bir Süreçten Farkı Nedir?

İnkaso müzakere sürecinde dosyaları sonuca ulaştırmak ister ve 3. bir taraf olarak durumu analiz edip uygun çözüm önerileri sunar. Bunu yaparken ilgili ülkenin ekonomik durumu, hukuki yapısı, ticari yaptırımlarını da baz alınarak aktif müzakere sürecini işletilir. Bunlar ile beraber Maliyet, Zaman ve Risk en büyük odak noktasıdır.

Maliyet: İnkaso süreci tamamen Tahsilat Yoksa Masraf Yok politikası ile ilerletilirken, Legal takipte oldukça fazla masrafa katlanmak gerekebilir. Bazen yapılan legal maliyeti alacak dosyasının tutarını bile aşabilir.

Zaman: İnkaso süreci en hızlı ve etkili çözümler sunarken, Legal takipte tamamen belirsiz bir süre söz konusudur. İlgili ülkedeki gelişmelerinde doğrudan etkilediği bir süreç olduğu için riskler barındırmaktadır.

Risk: İnkaso’da süreçler hızlı, maliyetler çok daha düşük bir şekilde ilerletilir ancak Legal takipte birçok masraf ödemek ve tamamen belirsiz bir süreyi dikkate almak gerekecektir. Bu harcamalar ve verilen süreler hiçbir zaman bir garanti vermez. Sürecin sonunda katlanılan tüm adımlar boşa gidebilir.

İlgili maddeler de dikkate alındığında Türkiye’deki müşterilerimize öncelikli olarak ARSinkaso sürecini deneyimlemelerini önermekteyiz.

Neden İnkaso’yu Tercih Etmelisiniz?

Her şeyden önce İnkaso şirketlerinin ana faaliyetinin alacak yönetimi ve takibi olması sebebiyle alacak tahsilatını çok daha stratejik bir şekilde yönetmesi söz konusudur. Ek olarak bu sektördeki tecrübelerden kaynaklı borçluya karşı en etkili psikolojik yöntem uygulanmaktadır. Ayrıca İnkaso şirketleri ile çalışmanız halinde tek şirket üzerinden birçok ülkedeki dosyanızın çalışması fırsatını elde edebilirsiniz.

İnkaso sistemi, alacaklıların yargı yoluna başvurmadan önce alacaklarını alabilmelerine yardımcı olduğu için ve borçluların ödemeleri yapabilmeleri adına farklı uzlaşma yöntemleri ile imkânları sunar. Bu süreç tamamen alacaklıların istekleri doğrultusunda yürütülmektedir.

İnkaso, mahkeme öncesindeki süreç olduğu için yukarıda belirtilen tüm riskler, zaman ve maliyet öncesinde alacak değerlendirilmiş ve legal sürece girip girmemek adına bir rapor ortaya koyulmuş olacaktır. Eğer legal sürece geçilecek olan firma ticaretine devam etmiyor ise bu noktada legal süreç için harcanacak herhangi bir maliyetin önlenmiş olması firmalar için büyük önem taşımaktadır.

Biz ARS Danışmanlık olarak kurmuş olduğumuz ARSinkaso markası altında, 155 ülkedeki partnerlerimiz ile birlikte Türkiye’de bulunan müşterilerimizin yurt dışında ve yurtiçindeki alacaklarının takibini sağlamaktayız. 55000 üzerinde dosya deneyimimiz ile müşterilerimiz adına tüm süreçleri yürütmekteyiz.

Alacak dosyanızın aynı gün içerisinde çalışılmaya başlanması için bizimle info@arsdanismanlik.com adresinden veya 0212 2969147 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Gecikmeden ARSinkaso dünyası ile tanışmaya sizleri bekliyoruz.

Kader KARATAŞ | Alacak ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.