Başlıca ticaret ortakları Çin (%79), İngiltere (%16), Rusya (%1,1), Türkiye: %0,02 ile 22. Sıradadır. Moğolistan, tarihte bilinen en eski Türk yazıtı olan Orhun abidelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemiz, kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel önem atfetmekte ve iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesi yönünde çaba sarf etmektedir.

Türkiye ve Moğolistan Arasındaki Ticari İlişkileri

İki ülke arasındaki ticarî ilişkiler gelişme sürecindedir. Siyasî ilişkilerdeki yakınlaşmanın ticarî ilişkilerde beklenen düzeyde etki etmemesinin temel nedeni coğrafî uzaklık sebebiyle ulaşım maliyetlerinin yüksek oluşudur. Bu durumun önümüzdeki yıllarda ticarî havayolu taşımacılığı ile giderilmesi planlanmaktadır. Türkiye ile Moğolistan arasında 2010’lara kadar genellikle yıllık 10 milyon doların altında seyreden dış ticaret hacmi, 2011’de 46 milyon dolara kadar çıkmış, ancak o tarihten itibaren 20-50 milyon aralığında inişli çıkışlı bir grafik takip etmiştir. Son olarak 2018 yılında 34 milyon doları Türkiye’den Moğolistan’a ihracat, 4 milyon doları ithalat olmak üzere toplamda 38 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’den Moğolistan’a ihraç edilen başlıca ürünler; mücevherat, elektrikli su ısıtıcıları, radyatörler, hazır gıda, temizlik ürünleri, petrol yağları ve ilaçtır. Moğolistan’dan Türkiye’ye ithal edilen ürünlerse gümüş, tabaklanmış hayvan derisi ve tekstil ürünleridir. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Moğolistan’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde, borçlunun ana dilinde ve o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık Moğolistan’daki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemekte ve borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimiz alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edinmiş olup “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır ve tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almadan ve masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Moğolistan’da Alacak Ve Borç Takibinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacaklarınızın tahsiliyle ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız takdirde, aklınıza Moğolistan’da bir avukatla irtibata geçerek, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Moğolistan yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden Ars Danışmanlık?

 • ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 • Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideri olarak, mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 • 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 • Moğolistan’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemekte ve borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 • Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 • ARS Danışmanlık Moğolistan’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 • Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 • Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 • Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler ve büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Moğolistan’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Moğolistan kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz:

• Moğolistan’daki müşterim borcunu ödemiyor?
• Moğolistan’daki firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
• Moğolistan’daki müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
• Moğolistan’daki müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Moğolistan’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.

Kaynak:

(1): http://www.mfa.gov.tr/Moğolistan-ekonomisi.tr.mfa

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun, sizi arayalımKomisyon
Teklifi Al