Başlıca ticaret ortakları Tayland, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Almanya’dır. Myanmar ile işbirliği mekanizmalarımızın oluşturulması, ilişkilerimizin çeşitlendirilmesi, güçlendirilmesi temel hedefimizdir. Ülkemiz, uluslararası toplum, ilgili makam ve kurumlarımızla eşgüdüm halinde Myanmar’daki tüm Müslümanların güvenliğinin ve temel insan haklarının sağlanmasına yönelik çalışma ve girişimlerini sürdürmektedir.

Türkiye Ve Myanmar Arasındaki Ticari İlişkileri

İki ülke arasında 20 Nisan 2006 tarihinde imzalanan “Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” kapsamında, Türkiye-Myanmar Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) mekanizması kurulması öngörülmektedir. Myanmar’dan ülkemize yönelik yapılan doğrudan sermaye yatırımı bulunmamaktadır. 2014 yılı sonu itibariyle Türk sermayeli 2 şirket Myanmar’da faaliyette bulunmaktadır. Türkiye’nin, 2004-2013 yılları arasında Myanmar’a yapmış olduğu ikili resmi kalkınma yardımlarının toplamı 61,26 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), Myanmar’da 2012 yılından bu yana ilaç ve tıbbi gereç yardımı, hastane oda gereçleri ve yatakları hibesi, Arakan bölgesine insani yardım, yetimhane, bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, yol, elektrik hattı, geçici barınak inşası gibi birçok projede yer alarak Myanmar’ın kalkınmasına katkıda bulunmuştur. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Myanmar’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde, borçlunun ana dilinde ve o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık Myanmar’daki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemekte ve borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimiz alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edinmiş olup “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır ve tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almadan ve masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Myanmar’da Alacak Ve Borç Takibinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacaklarınızın tahsiliyle ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız takdirde, aklınıza Myanmar’da bir avukatla irtibata geçerek, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Myanmar yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden Ars Danışmanlık?

 • ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 • Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideri olarak, mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 • 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 • Myanmar’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemekte ve borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 • Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 • ARS Danışmanlık Myanmar’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 • Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 • Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 • Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler ve büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Myanmar’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Myanmar kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz:

• Myanmar’daki müşterim borcunu ödemiyor?
• Myanmar’daki firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
• Myanmar’daki müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
• Myanmar’daki müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Myanmar’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.

Kaynak:

(1): http://www.mfa.gov.tr/Myanmar-ekonomisi.tr.mfa

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun, sizi arayalımKomisyon
Teklifi Al