Risk Yönetimi Neden Önemlidir?

Risk kelimesi gelecekteki olaylarla ilgili kesin bir bilgiye sahip olunmaması anlamına gelir. Risklerin aslında belirsizliklerle ile ilgili bir kavram olduğunu da söyleyebiliriz. Riski yönetimi ise daima bu belirsizliklerle mücadele eder.

Gündelik hayatta sıkça sözü geçen bu belirsizlik tabanlı “risk” kavramının birçok çeşidi karşımıza çıkmıştır ancak söz konusu firmalar için risk yönetimi olduğunda daha çok finansal risklerin üzerinde durulmaktadır.

Küresel ekonomideki ani değişimleri ve rekabet koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda risk yönetimi güncel ve kritik bir konu haline gelmektedir.

Uluslararası Risk Yönetimi…

Asıl konumuz olan uluslararası ticarette risk yönetimi ise bu sebeplerden dolayı düşündüğümüzden çok daha önemli bir yere sahiptir.

Başarılı uygulanan bir risk yönetimi finansal riskleri ortadan kaldırarak daha büyük ekonomik risklerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

ARS Danışmanlık olarak ekibimiz Türkiye’deki müşterilerine, 155 ülkede bulunan yerel çözüm ortaklarıyla birlikte, yurt dışındaki bir firmayla iş yapmadan önce finansal kayıplarını en aza indirecek veya sıfırlayacak firma araştırması ve raporlama hizmetleri sunmaktadır.

Bu Firma Araştırması ve Raporlama Hizmetleri Nelerdir?

  • Finansal ve İş Raporları (Business and Credit Reports) : Firmanın finansal performansının analizi, kapasite durumu, kurucuları, ortakları, mal varlığı, faaliyet alanları, güvenirliği ile ilgili detaylı açıklamalarla hazırlamış olduğumuz raporlardır.

Finansal ve iş raporları yurt dışındaki bir firma ile yapacağınız ticaretin son ve en   önemli adımı olan tahsilat sürecinde firmanın ödeme performansı açısından oldukça önemli bir belirteç olacaktır.

  • Saha Ziyareti (Site Visit) : Çekilen fotoğraflar, gözlemlemeler ve açıklamalarımızla tesisin içerde ve dışarda tanımını yapacak niteliktedir.
  • Medya Taraması (Media Check): Yerel medyada söz konusu firmanın derinlemesine analiz edilmesi ve hem şirket hem de müdürler hakkında tüm haber makaleleri / sosyal medya bilgilerinin toplanmasıyla oluşmaktadır.
  • İtibar Taraması (Reputation Check) : Söz konusu firmanın iştirakleri / müşterileri / rakipleri / distribütörleri gibi çeşitli ve zengin kaynaklarla yapılan görüşmelerle itibar verilerinin elde edilmesi söz konusudur.

Yurtdışındaki müşterinizin güncel iletişim bilgilerine ulaşamıyorsanız ya da ticari faaliyette bulunmak istediğiniz bir firmanın yetkilisi ile ilgili olarak ön araştırma yapmak istiyorsanız SkipTracing/ Şahıs Araştırması hizmetlerimiz sizin için faydalı olacaktır.

RİSK Yönetimi bir nevi STRES yönetimidir de diyebiliriz.

Nasıl kişisel hayatımızdaki belirsizlikler bizi stres ve kaygı ile baş başa bırakıyorsa bir firmanın finansal kayıpları söz konusu olduğunda sorumluluk bilinciyle yaşanılacak stres ve kaygının boyutları çok daha büyük olacaktır.

Alacağınız riskler sizin bir işi yapacağınız süre zarfındaki stresinizi eşgüdümlü olarak yükseltecektir.

Ancak önceden risklerinizi analiz ettiğinizde ve bunlara karşı önemler aldığınızda hem risklerinizi hem de iş stresinizi en alt seviyede tutabilirsiniz. Böylelikle daha rahat ve güvenli bir çalışma ortamı kazanırsınız.

Bir firmanın başarısında risklerini tespit etme, önleme ve yönetme becerileri büyük bir etkendir.

Doğru Yerdesiniz…

ARS Danışmanlık ekibi olarak 155 ülkede 4000’in üzerinde kişiden oluşan çalışan ağımızla tahsilat danışmanlığı çalışmalarımızdaki özeni sunmuş olduğumuz risk raporlarımızda öne çıkarıyoruz.

Uluslararası Alacak ve Risk Yönetimi hizmetleri alanında öncü ve lider bir kuruluş olarak sunduğumuz raporların güncel, doğru ve detaylı olmasına son derece önem veriyoruz.

Şirketinizin yurt dışında bir firmayla çalışmaya başlamadan önce istihbarat hizmetlerine mi ihtiyacı var?

Risk raporlarını temin ettiğiniz bir müşterinizden tahsil edemediğiniz bir alacağınız oluşursa orada da sizi yalnız bırakmıyor ve 155 ülkede mahkeme öncesi süreçte Uluslararası Alacak Yönetimi hizmetimizle sizlerin yanında oluyoruz.

Yapacağınız uluslararası ticaret sürecinde hem işe başlamadan önce Uluslararası Risk Yönetimi hizmetlerimizle hem de ihtiyacınız olması durumunda tahsilatı gerçekleştirmek adına Alacak Yönetimi hizmetlerimizi sizlere sunuyoruz.

Dilediğiniz zaman bizlerle +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuzdan iletişime geçerek risk hizmetlerimizden yararlanmaya hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Hazal Yorulmaz | Risk Yönetim Uzm. Yrd.Komisyon
Teklifi Al