Alacak Tahsilat Hizmeti

Ars Danışmanlık Alacak Tahsilat Hizmetleri

ARS Danışmanlık ile Kurumsal Algı Artar

Alacak tahsilat hizmeti yurtdışındaki pek çok ülkede bilinen bir sektör. Tahsilat ofisi (collection agency) veya Avrupa’da inkaso olarak biliniyor. Alacak yönetim ofisleri, tahsili geciken alacaklarda firmaların ilk başvurdukları ve güvendikleri kurumlardır.

ARS Danışmanlık, Türk firmalarına 155 ülkede bu hizmeti sunmaktadır. Bu alanda ilk ve tek tahsilat ofisidir. Bununla beraber; üyesi olduğu uluslararası saygın dernek ve birliklere ola üyeliği sayesinde ciddi bir itibara sahiptir. Bundan dolayı Alacak Yönetim hizmetlerimizden faydalanan müşterilerimizi yurtdışında temsil ederiz. Hem borçlu kurumların konuyu ciddiye almasını sağlar hem de müşterilerimizin kurumsal algılarına katkıda bulunuruz.

ARS Danışmanlık İnkaso Sürecini Nasıl Yürütüyor?

Tahsilat Yoksa Masraf Yok

Sonuç Odaklı Hizmet Anlayışı
Kendimize güveniyoruz; bu sebeple ‘Tahsilat Yoksa Masraf Yok’ diyoruz.

Performans ve sonuç odaklı ücret politikamız sayesinde, müşterilerimizin risk almasını engelliyoruz. Tüm riskleri biz üstleniyoruz.
Firmalarınız için çözüm odaklı çalışmalar yaparak tahsilatın gerçekleşmesini sağlıyoruz.
Firmanızın alacak yönetimini yaparken amacımız; yasal takip öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilatı sağlamaktır.
Bundan dolayıdır ki hizmet bedelimiz tahsilat olduktan sonra doğmaktadır. Tahsil edilen tutar üzerinden ‘anlaşılan komisyon’ oranında hesaplanmaktadır.
Çalışma süresinin ortalama 2 ile 6 ay arasında olduğu yurtdışı alacak dosyalarında, %78’lik başarı oranı ile firmaların bugüne kadar tahsil edemediği ve gözden çıkardığı alacaklar da tahsil edilmiş ve ticaretin devam etmesi sağlanmıştır.

Örnek dosya :
20.000 EUR’luk bir yurtdışı dosyasında, hizmet bedelimiz için anlaşılan komisyon oranı da %20 ise;
Borçlu taraf 10.000 EUR öderse, hizmet bedelimiz ödenen tutarın %20’si, yani 2000 EUR olmaktadır.
Borçlu taraf 1.000 EUR öderse, hizmet bedelimiz ödenen tutarın %20’si, yani 200 EUR olmaktadır.

Maliyetler Azalır

Alacak Yönetim hizmetlerimizden faydalanarak personel, donanım ve ofis giderlerinde % 60’a varan tasarruf sağlarsınız.
Günümüzde tahsilat görüşmelerini yürüten personelin hukuk, muhasebe, finans, dış ticaret gibi konularda bilgili olması şarttır. Aynı zamanda da iletişimi güçlü, stres yönetimi ve ikna becerileri yüksek kişiler olması gerektirir. Böyle bir personeli istihdam etmek oldukça maliyetlidir. Özellikle kobiler için bu maliyetlere katlanmak bazen onları zorlamaktadır.
İşte biz ARS Danışmanlık olarak tüm bu niteliklere sahip elemanlarla işlerinizi yürütüyoruz. Sanki sizin personeliniz gibi uluslararası alacaklarınızın tahsilatını gerçekleştiriyoruz. Sizi bu maliyetlerden kurtarıyoruz.

Biz sizin için çalışırken siz de işlerinizi geliştirmeye ve büyütmeye odaklanabiliyorsunuz.

Nakit Akışı İyileşir

Gelir-gider dengesi firmalar için hayati öneme sahiptir.

Satışlardaki artış, her ne kadar gelirlerin artmasına işaret etse de ‘tahsilatı yapılmamış bir satış, satış değil hediyedir’.
Haliyle nakit akışındaki bir düzensizlik, domino taşı etkisiyle;

Üretim,
İstihdam,
İhracat,
İş geliştirme gibi pek çok alanda öngörülemeyen olumsuz etkiler yaratır.
Alacak Yönetim hizmetlerimizden faydalanan müşterilerimizse kendi ödemelerini geciktirme endişesinden uzak kalmaktadır. Ayrıca geciken tahsilatlarda motivasyon kaybı yaşamadan sağlıklı ticari kararlar verebilmektedir.

Yasal Süreç Yönetimi

Alacak yönetim hizmetlerimizle uzlaşma aşamasındaki tüm çalışmalarımız tüketilmesine rağmen tahsilatın gerçekleşmediği ve yasal takibin kaçınılmaz olduğu dosyalarda yönlendirme ve yasal süreç yönetimi konusunda danışmanlık hizmetleri de veriyoruz.

Yasal sürece geçmeden önce çözüm ortağımız hukuk büroları ve avukatlarla beraber dosya değerlendirmemizi tamamlıyoruz. Bu kapsamda müşterilerimize şu üç konuda bilgi sunmaktayız:

Borçlu tarafın bulunduğu ülkedeki izlenecek yasal takip yolların kısa bir özeti
Mahkemeye gidilmesi durumunda doğacak avukatlık ve mahkeme giderleri
Borcu gösterir evrakların güçlülüğü ve yasal takibe yönelik tavsiyelerimiz
Tavsiyelerimiz sonucunda yasal takip aşamasını ve koşullarını onaylayan müşterilerimize, yurtdışındaki icra takibi veya alacak davası sürecinin yönetimine dair danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

ARS Danışmanlık olarak biz bir Hukuk Bürosu değiliz. Direkt olarak yasal takip başlatamayız. Ancak, çözüm ortağımız olan ehil hukuk büroları veya alanında uzman avukatlar kanalıyla yasal takip sürecini kontrol altında tutarız. Tüm yönetim ve danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimizi yalnız bırakmıyoruz.

Uluslararası Sözleşmeler

İki ya da daha çok ülke ile bağlantılı sözleşmeler “uluslararası” olarak nitelendirilmektedir. Uluslararası ticari faaliyetler, alıcı ve satıcının sözleşme yapması ile başlar. Yazılı bir sözleşme, ticari faaliyetlerin anayasası niteliğindedir. Sadece ticari faaliyetten önce tarafların kendi pozisyonlarını sağlıklı biçimde tespit etmelerini sağlamakla kalmayız. Ticari faaliyetler sonrası ortaya çıkması muhtemel uyuşmazlıkların çözümünde de delil teşkil eden bir belgedir.

Dolayısıyla, ileride doğması muhtemel problem ve konuları da kapsayacak nitelikte uluslararası sözleşmelerin yapılması her iki taraf için de gereklidir.

Ticari ilişkilerde taraflardan biri yabancı uyruklu ise çıkması muhtemel ihtilafların çözümü daha zor olmaktadır. Bununla birlikte gündeme gelen konu alacakların tahsilatıyla ilgili bir ihtilaf ise; uluslararası sözleşmelerin eksiksiz hazırlanmış olması, içeriğinin ve özellikle yetkili mahkemelerinin netleştirilmiş olması daha da büyük önem taşımaktadır.

Çözüm ortağımız olan ehil hukuk büroları veya alanında uzman avukatlarla beraber ortak bir çalışma yürütürüz. Yurtdışındaki müşterilerinizle çalışmaya başlamadan önce imzalamanız gereken uluslararası sözleşmelerin hazırlanmasında dair danışmanlık hizmetleri de sunmaktayız.

Tahsilatlar Hızlanır

Alacak Yönetim hizmetlerimizden faydalandığınızda bugüne kadar gerçekleştiremediğiniz ve hatta gözden çıkardığınız alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Böylece şirketinize gelir olarak kazandırabilirsiniz.
Bugüne kadar çalıştığımız müşterilerimizin geciken alacaklarının tahsilatında %70’a varan artışın sağlanması da bunun bir ispatıdır.

Alacak Yönetimi Türkiye’de yeni ve gelişmekte olan bir sektördür. Bu sektörün elbette nihai amacı alacakların daha etkin takip edilmesi ve tahsilatların hızlandırılmasıdır. Bu sebeple bizimle çalıştığınızda müşterilerinizi kaybetmezsiniz. Ayrıca yasal takibe gitmeden önce tahsilatlarınızın gerçekleşebildiğini göreceksiniz.