Kişisel Veriler Zorlu Bir Alan

Avrupa Adalet Mahkemesi, Google’ın Mario Costeja González’ e ait kişisel bilgileri  silmesi hakkında bir karar verdi. Bu karar; beraberinde sansür, kişisel hayatın gizliliği  gibi konuları gündeme getirdi. Ayrıca kişisel veriler kapsamında  internet polisliğinin komplikasyonlarının tartışılmasına neden oldu.

Bilindiği gibi; Sayın Mario Costeja González’ın talebi, 1998 yılında sosyal güvenlik borçlarının kapatılmasına yönelikti. Şahsın bu talebi  bir gayrimenkul açık arttırması hakkındaydı. Mahkeme ise Mario Costeja González’in ismi girildiğinde Google tarafından getirilen tüm linklerin silinmesine karar vermişti. Birçokları bunu kişilere ait verilerin korunması olarak yorumladı. Birçokları da bu durumu bilgi paylaşım özgürlüğünün zedelenmesi olarak değerlendirmişti.

Yaşanan bu son gelişme, Avrupa parlamentosunun gündeminde olan kişisel veriler gizliliği reformuna denk geldi. Ayrıca finansal sektördeki işletmeler, yakın gelecekte bir takım verilere erişim konusunda kısıtlama yaşayacak. Buna ek olarak bu firmalar bazı bilgilere ulaşmaya çalışırken, engellerle karşılaşacaktır. Önerilen yasanın bir kısmı da, geçmişe dönük olarak bireylere kişisel olan verilerinin silinmesi hakkını ön görmektedir. Bu durum  tüm ekonomilerde ödenmeyen gecikmiş borçlarla birlikte ciddi problemler getirecektir. ARS Danışmanlık olarak üyesi olduğumuz CSA, bu tasarının yasallaşmaması için lobi faaliyetlerini yürütmektedir. CSA ise İngiltere merkezli tüm alacak yönetimi ve yurt dışı alacak tahsili hizmeti tedarikçilerinin bağlı olduğu bir kurumdur.

Geciken Ödemeler Tehdit Oluşturuyor

2008 yılındaki kriz nedeniyle bildirilen iflas oranları hızla düşmektedir. Bu nedenle işletmelerin müşterilerinin ödeme davranışlarını izlemesi çok önemlidir.  Ayrıca firmalar  geç ödeme yapan müşterilere karşı risklerini sınırlamalıdır. Bu nedenle bu işletmeler, kişisel veriler gizliliği  kapsamında etkili bir alacak yönetimi stratejisine sahip olmalıdır.

Düşük faiz oranları ve uygun kredi koşulları şirketlerin hayatta kalabilmesine olanak sağlıyor. Ancak bunların çoğu büyüyemeden veya yatırım yapamadan sadece ayakta kalabiliyor. Bu bağlamda, gecikmiş ödemelerin nakde dönüştürülmesi gerekiyor. Bu durum  likid kalabilmek ve sürdürülebilir bir büyüme için kaçınılmaz hale geliyor.  Bazı şirketler  tedarikçileri üzerinde yıkıcı sonuçlar oluşturuyor. Böylece bu şirketler mümkün olduğunca nakitlerine tutunmaya çalışıyor.

Coface, ticari alacak sigortası alanında bir dünya lideri konumundadır. Bu şirket,  Eylül 2013 sonu itibariyle İngiltere’deki alacak sigortası müşterilerinin neredeyse 590’ından tazminat talebi bildirimi aldı. Bunlardan yüzde 60’ı bir müşterinin uzun süreli temerrüdü sebebiyle yapıldı. Yüzde 40’ı müşteri iflası sebebiyle yapıldı. 2012 yılının aynı döneminde, tazminat talebi bildirimlerinin sadece % 33’ü uzun süreli temerrüt sebebiyle oldu. Yüzde 67’si iflas sebebiyle yapılmıştı.

ARS Danışmanlık olarak, kişisel veriler kapsamında alacak yönetimi ve risk yönetimi alanlarında hizmet veriyoruz. İşletmelerin kurumsal müşterilerinin ödeme davranışlarının iyileşmesine katkıda bulunuyoruz. Ayrıca geciken cari alacaklara ilişkin nihai alternatif çözümler üretiyoruz.

CSA Yılın Ticari Birliği

Uluslararası Alacak Yönetimi alanındaki en değerli ve profesyonel iş birlikteliklerimizden olan ve üyesi olmaktan gurur duyduğumuz, İngiltere merkezli CSA, İngiltere ticari birlikler forumu tarafından (2014) yılın Ticari Birliği unvanı için aday gösterildi. Ticari birlikler forumu her yıl,  Ticari Birlikler arasında yılın en iyi en değerli uygulamalarına imza atan birliklerin belirlenmesi ve ödüllendirilmesini amaçlamaktadır.

CSA başkanı, Leigh Berkley : “ CSA olarak son dönemde İngiltere tarihindeki en zorlu Alacak Yönetim süreçlerinden birini yaşamakta olduklarını ve  sektöre ilişkin yürütme yetkilerinin (OFT) Office of Fair Trading’ den Financial Conduct Authority (FCA)’ e aktarılması gibi radikal değişikliklerinde aynı sürece denk geldiğini; buna rağmen bağımsız bir platform tarafından bu yıl ikinci kez farklı ve çok değerli bu ödül için aday gösterilmelerinin, tüm CSA çalışanlarının kolektif çalışmalarının ve öz verilerini göstermekte olduğunu kişisel veriler kapsamında  paylaştı.

Kategori: Blog
Önceki yazı
2013’ten Bugüne Vermekte Olduğumuz Risk Yönetim Hizmetimiz
Sonraki yazı
Global, Profesyonel Eksende Hizmet Etmek Taahhüdümüzdür; CSA – CODE OF PRACTICE COMPLIANCE