2013’ten Bugüne Vermekte Olduğumuz Risk Yönetim Hizmetimiz

Risk Yönetimi dendiğinde gelişen ve değişen ticaret ilişkileri içerisinde kazanç elde etmek ve riskleri en aza indirmek için ölçülebilen bir ‘analiz’ akla gelmektedir. Her şirketin müşterilerini ve çalışma şekillerini belirlerken aldığı kararlarda risk yönetimini iyi şekilde hesap etmesi gerekir. Bu kararları alırken incelenmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de yeni müşteri adayının ticari ve finansal durumudur.

Özellikle yeni müşteri adaylarımızda çalışmaya başlamadan önce firmaları araştırıyor muyuz?

Seçeceğimiz müşteri adaylarımızda ülke, sektörel rekabet gücü, güvenilirlik , marka bilinirliği kadar şirketlerin ticari ve finansal durumunu da sorgulamak önemlidir. Gelişen teknoloji ve artan araştırma kanallarına rağmen ‘ya müşteri elimizden kaçarsa’ veya ‘ satış hedefleri ya tutmazsa’ korkusuyla hemen müşteri adaylarımızla iş yapmaya başlayabiliyoruz. Halbuki alacak yönetimi konusunda hizmet verdiğimiz müşterilerimizde sıklıkla görüyoruz ki, söz konusu alacak sorunlarının veya gecikmelerin arkasında yatan en büyük neden ‘müşteri adaylarıyla ilgili daha en başta yapılması gereken istihbarat ve risk yönetim araştırmalarının’ ihmal edilmiş olması.

Firmalar, yeni müşterileriyle iş yapmaya başlamadan önce sadece web sitelerine ya da kartvizitlerine bakarak aldanabiliyor. Yeni bir firmayla çalışmaya başlamadan önce firmanın kuruluşu, sermayesi, ortaklık yapısı, yetkilileri gibi ticari detayları barındıran İş Raporları (Business Report) temin etmek çok faydalı olmaktadır. Bu en temel istihbarat raporunun yanı sıra, firmanın finansal durumunu gösteren Kredi Raporları (Credit Report) da yeni müşteri adaylarımızla ilgili ‘ödeme şekil ve vadesini’ belirlerken faydalı bir yol gösterici olacaktır. Ek olarak, özellikle yurtdışında yeni bir firmayla çalışmaya başlamadan önce o firma hakkında Basın Taraması (Media Check) yaptırmak da, o ülkedeki basında ilgili firmanın kendisi veya sahipleriyle ilgili çıkan haberleri öğrenmek açısından önemli ipuçları vermektedir. Son olarak, en sık talep gören diğer bir araştırma raporundan, yani İtibar Taramasından (Reputation Check) bahsetmekte fayda var. Yurtdışındaki yeni müşteri adayınızın tedarikçileri, rakipleri, müşterileri gibi farklı kanallardan yapılan görüşmeler neticesinde, yeni müşteri adayınızla ilgili çok önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Yıllardır süregelen deneyimlerimizde gördük ki, risk yönetim hizmetlerimiz kapsamındaki bu ve benzeri araştırmaların hiç biri tek başına yeterli değildir. Ama her biri, yeni müşterilerinizle ilgili çok farklı ve önemli konularda ipuçları sunmakta; hatta alacağınız önemli kararlarda yol gösterici olmaktadır.

Ticari Risklerinizi Üstlenmeyin, Yönetin!

Döviz kurlarının çok dalgalı olduğu ve 2018 Ağustos ayındaki gibi ani kur yükselişlerinin görülebildiği ülkemizde, uluslararası ticaretle uğraşan firmaların risk yönetimine daha çok önem vermesi gerekiyor. Çünkü baştan yapılan bu araştırmalar, zaman kaybı gibi görüldüğünde veya ihmal edildiğinde, ilerde ki doğması muhtemel tahsilat sorunları da artmaktadır. Vadesi geciken yurtdışı alacaklarıyla ilgili hizmet verdiğimiz müşterilerimiz, bizle çalışmaya başladıktan sonra bu ve benzeri pek çok konuda çalışma düzenlerini iyileştirmeye da özen gösteriyorlar. Çünkü sürdürülebilir ticaret için, müşteri kaybı yaşanmadan tahsilatı önemsiyor ve tüm müşterilerimizde bu bilincin yerleşmesi için da emek veriyoruz. Risklerin üstlenildiği değil, yönetildiği ve minimize edildiği bir ticari anlayışın yerleşmesini ümidiyle.

* 10.01.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Hazal TİRNAVİ

Operasyon Direktörü | ARS DANIŞMANLIK