2013’ten Bugüne Vermekte Olduğumuz Risk Yönetim Hizmetimiz

Risk yönetimi dendiğinde gelişen ve değişen ticaret ilişkileri içerisinde kazanç elde etmek akla gelmektedir. Ayrıca risk yönetim hizmetimiz  riskleri en aza indirmek için ölçülen bir analizdir. Her şirket müşterilerini ve çalışma şekillerini belirlemelidir. Bunun için aldığı kararlarda risk yönetimini iyi şekilde hesap etmesi gerekir. Bu kararları alırken incelenmesi gereken önemli unsurlar vardır. Bu unsurlardan bir tanesi de yeni müşteri adayının ticari ve finansal durumudur.

risk yönetim hizmetlerimiz

Özellikle Yeni Müşteri Adaylarımızda Çalışmaya Başlamadan Önce Firmaları Araştırıyor muyuz?

Seçeceğimiz müşteri adaylarımızda ülke, sektörel rekabet gücü, güvenilirlik gibi faktörleri sorgulamamız önemlidir. Ayrıca biz risk yönetim hizmetimiz  kapsamında marka bilinirliği kadar şirketlerin ticari ve finansal durumunu incelemekteyiz. Gelişen teknoloji ve artan araştırma kanallarını kullanıyoruz. Buna  rağmen ‘ya müşteri elimizden kaçarsa’ veya ‘ satış hedefleri ya tutmazsa’ riskleri vardır. Bunun için  hemen müşteri adaylarımızla iş yapmaya başlayabiliyoruz.

Halbuki alacak yönetimi konusunda hizmet verdiğimiz müşterilerimizde sıklıkla gördüğümüz bir durum bulunuyor. Söz konusu alacak sorunlarının veya gecikmelerin arkasında yatan en büyük nedeni açıklayalım. Müşteri adaylarıyla ilgili yapılması gereken istihbarat ve risk yönetimi  araştırmalarını bu müşterilerimiz yapmıyor. Daha ilk başta  ihmal edilen bu araştırma daha sonraları sorunlara neden oluyor.

Firmalar, yeni müşterileriyle iş yapmaya başlamadan önce sadece web sitelerine ya da kartvizitlerine bakarak aldanıyor. Yeni bir firmayla çalışmaya başlamadan önce firmanın şu bilgilerini risk yönetim hizmetimiz kapsamında sizlere sunuyoruz: Firmanın kuruluşu, sermayesi, ortaklık yapısı, yetkilileri gibi ticari detaylar vardır. Bu detayları   iş raporları bünyesinde sizlere sunuyoruz.

Risk Yönetim Hizmetimiz Kapsamında Sunduğumuz Raporlar

Bu en temel istihbarat raporunun yanı sıra, firmanın finansal durumunu gösteren raporumuz bulunuyor. Bunlara  kredi raporları (credit report)  diyoruz. Yeni müşteri adaylarımızla ilgili ‘ödeme şekil ve vadesini’ belirlerken  bu raporlar  yol gösterici olacaktır. Ek olarak, özellikle yurtdışında yeni bir firmayla çalışmaya başlamadan önce o firma hakkında basın taraması (media check) yapmak gerekir. Böylece o ülkedeki basında ilgili firmanın kendisi veya sahipleriyle ilgili çıkan haberlerini öğrenmek mümkündür. Risk yönetim hizmetimiz kapsamında basın taraması yurtdışındaki firmalar hakkında  ipuçları vermektedir.

Son olarak, en sık talep gören diğer bir araştırma raporundan, yani itibar taramasından (reputation check) bahsedelim. Yurtdışındaki yeni müşteri adayınızın tedarikçileri, rakipleri, müşterileri gibi farklı kanallardan görüşmeler yapılmalıdır. Böylece  yeni müşteri adayınızla ilgili çok önemli bilgilere ulaşırsınız. Risk yönetim hizmetimiz kapsamındaki bu ve benzeri araştırmalarımız yer almaktadır. Fakat deneyimlerimize dayanarak şunu söyleyelim: Hiç biri tek başına yeterli değildir. Ama her biri, yeni müşterilerinizle ilgili çok farklı ve önemli konularda ipuçları sunar. Hatta alacağınız önemli kararlarda yol gösterici olmaktadır.

Risk Yönetim Hizmetimiz ile Ticari Risklerinizi Üstlenmeyin, Yönetin!

Döviz kurlarının çok dalgalı olduğu ve 2018 Ağustos ayındaki gibi ani kur yükselişlerinin görülebildiği ülkemizde, uluslararası ticaretle uğraşan firmaların risk yönetimine daha çok önem vermesi gerekiyor. Çünkü baştan yapılan bu araştırmalar, zaman kaybı gibi görüldüğünde veya ihmal edildiğinde, ilerde ki doğması muhtemel tahsilat sorunları da artmaktadır. Vadesi geciken yurtdışı alacaklarıyla ilgili hizmet verdiğimiz müşterilerimiz, bizle çalışmaya başladıktan sonra bu ve benzeri pek çok konuda çalışma düzenlerini iyileştirmeye da özen gösteriyorlar. Çünkü sürdürülebilir ticaret için, müşteri kaybı yaşanmadan tahsilatı önemsiyor ve tüm müşterilerimizde bu bilincin yerleşmesi için da emek veriyoruz. Risk yönetim hizmetimiz kapsamında risklerin üstlenildiği değil, yönetildiği ve minimize edildiği bir ticari anlayışın yerleşmesini ümidiyle.

* 10.01.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Hazal TİRNAVİ

Operasyon Direktörü | ARS DANIŞMANLIK

Kategori: Blog
Önceki yazı
Collections Europe 2013 Konferansındaydık
Sonraki yazı
Kişisel Veriler Zorlu Bir Alan