Alacak ve Tahsilat Yönetimi İçin Sektör Odaklı Çözümler

Uluslararası alacaklar, lojistik ve nakliye sektörü, Türkiye ihracatında önemlidir. İhracatın artmasıyla birlikte önem kazanan sektörlerin başında bunlar geliyor. Alacak ve tahsilat yönetimi kapsamında bu konulara yazımızda değinelim. Son 10 yıl içerisinde bu sektörler, Türkiye’nin büyüme hızından fazla büyümüştür. Ancak buna rağmen sektörün gelişmesindeki engellerin başında şunlar yer alır:

  • Uluslararası rekabet ortamında küresel firmaların etkin olmasıdır. Buna karşılık, Türkiye’deki sektör küçük ve orta ölçekli özelliktedir.
  • 2012’deki Avrupa kriziyle beraber firmalar  ciro kayıpları yaşamıştır.

Alacak ve Tahsilat Yönetimi

Her iki engel de; satış, pazarlama ve tahsilat süreçlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ile en aza indirgenebilmektedir. Bu süreçlerin en önemli ayağından biri ise tahsilat sorunlarıdır. Özellikle taşıma esnasında yaşanan problemler veya teslim zamanının aksaması gibi sıkıntılar oluyor. Ayrıca faturalandırma ve tahsilat aşamalarında da ciddi sorunlar doğuyor. Ek olarak; sektördeki rekabetle birlikte vadeli satışların artması da problemdir. Akabinde yaşanan tahsilat sıkıntıları da bu problemlerin arasında yer alır.

Türkiye’nin toplam ihracatının %53’ünü Uluslararası Karayolu Nakliye sektörü oluşturmaktadır. Ve söz konusu tahsilat sorunları uluslararası boyuttadır. Bu durum sürecin takibi ve işleyişi bakımından farklı konuları da beraberinde getirmektedir.

Alacak ve tahsilat alanlarında diğer sektörlerde, sektöre özgü hassasiyet ve özenle geliştirilen çözüm ortaklıklarının bir yenisi de ülkemizin Uluslararası Nakliyecilerine yönelik hayata geçiriyoruz. Uluslararası Alacak ve Risk Yönetimi konusunda uzman olan ARS Danışmanlık, alacak ve tahsilat yönetimi kapsamında ihtiyaç duyulan her alanda her sektörde sizlerledir.

Kategori: Blog
Önceki yazı
FENCA Congress 2014, Dubrovnik – HIRVATİSTAN
Sonraki yazı
21 Şubat Cumartesi: Etkin Tahsilat Teknikleri, İstihbarat ve Hesap Takip Becerileri Eğitimi