HABERTÜRK: HaberTürk Gazetesi Yazarı Serpil Yılmaz Gazetesindeki bugünkü köşesinde bizlere yer verdi.

HaberTürk Gazetesi Yazarı Serpil Yılmaz gazetesindeki bugünkü köşesinde bizlere yer verdi.

Tahsilat tuzağına düşmeyin’ Şirketlerin 90 günü aşan alacakları, 2015 yılında 8 kat artınca “dolandırıcılara” gün doğdu. İşini “alacak yönetimi” olarak tarif eden ARS Danışmanlık Genel Müdürü Ayşe Burcu Arslan, komisyon karşılığı alacak tahsilatı yapmaya soyunan kötü niyetli kişilere karşı, dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Zaten ticaret sistemimizde “dikkatten” başka, mağduru koruyacak kalkan fazlaca yok.

Şirketler şeffaf ve kurumsal değil. Ekonomi kayıtdışı. Bununla birlikte finansal veriye erişim sınırlı. Resmi dokümanlar yerine at pazarlığıyla ticaret geleneği sürüyor. Arslan, alacakların tahsilatı konusunda başlarından geçen bir olayı aktarıyor. Bir müşterimizi Gana’dan telefonla aramışlar. Bana 1 milyon dolar miras kaldı. Ancak bunu alabilmem için gerekli olan, 30 bin dolarlık mahkeme masrafını ödeyemiyorum. Siz mahkeme masrafını ödeyin. Alacağım paranın yüzde 2ü’sini alın’ demişler.

Konuyu araştırdık. Tümüyle sahte evraklarla düzenlenmiş bir dolandırıcılık faaliyeti çıktı. Teklifin saçmalığı çok belli değil mi? Karşı taraf bunu nasıl ciddiye alıyor? Şeklinde sorduğumda Arslan; “Öyle işçilik yapılmış ki, sahte banka hesapları, miras belgeleri bile düzenlenmiş” yanıtını veriyor.

HARVARD’A BORÇ TAKANLAR!

ARS Danışmanlık, ihracatçı ve ithalatçı firmaların alacaklarının tahsilatında, mahkeme yerine “dostane çözüm” üretme modelleri uyguluyor. Genellikle 5 bin dolar ile 200 bin dolar arasındaki alacaklara yoğunlaşıyor. Dünyanın 155 ülkesindeki partnerleri ile karşılıklı olarak “alacak yönetimi” işbirliği yaptıklarını söylüyor Arslan. Dünyanın en önde gelen üniversitelerinden Harvard’dan tutun da, yurtdışındaki ve Türkiye’deki hastanelere kadar geniş bir “tahsilat portföyü” yönetiyor.

Harvard’da okuyan bir gencin iyi iş bulma kapasitesine sahip. Bunun yanı sıra, ailesinin de büyük olasılıkla varlıklı olduğunu söylüyor. Tahsilat güçlüğünün nereden kaynaklandığını anlamaya çalışıyorum. Arslan “Bazen iletişim problemleri oluyor, adreslere ulaşılamıyor. Ya da ekonomik sorunlar nedeniyle borçlar öteleniyor” yanıtını veriyor. Açıkçası Harvard gibi eğitim çıtası yüksek bir üniversitede okuyacak kadar başarılı olmasına karşılık, Türkiye’de ekonomik zorluklar yaşayan bu gençleri merak ediyorum…

AFRİKA VE ORTADOĞU KRİZİ

Arslan, 2007 yılında farklı kültürler arası ticarette yaşanan problemler ve çözümüne dair danışmanlık yaparak Hollanda’da kariyerine başlamış. 2011 yılında Türkiye’nin ilk “uluslararası tahsilat ofisini” kurarak sürdürmüş.

Türk firmalarına, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın birçok ülkesindeki ticari faaliyetlerinden doğan;

  • Alacakların takibi,
  • Yönetimi,
  • Uluslararası standartlar,
  • Hukuk kuralları çerçevesinde danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sunmaktadır.

Uluslararası Ticari Alacaklar Derneği (!ACQ ve Avrupa Tahsilatlar Ofisi Dernekleri Federasyonu (FENCA) üyesi de olduklarını belirtiyor Arslan. Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren dernek olmadığı için federasyona şirket olarak biz üyeyiz. Ayrıca 85 ülkede temsilcilikleri bulunan Avustralya merkezli GCS Grubu’nun da Türkiye temsilcisiyiz diyor. Ayrıca Son 5 yılda 35 bin dosya takip ediyor ARS. Bugüne kadar 24.5 milyon TL’nin tahsilatını gerçekleştirmiş.

Arslan, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Yüksek lisansını Hollanda’daki Tilbıırg Üniversitesi’nde “Organizasyonlarda Kültürel Çeşitlilik Yönetimi” üzerine tamamlamış. Bununla birlikte master tezini de; Türk Hava Yolları’nın, ulusal bir havayolu şirketi olarak global marka açılımı vizyonu üzerine vermiş. Arslan, son 2 yıldır Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde tahsilat sorunlarının arttığını vurguluyor. Afrika pazarında “Cemaat”; Libya, Irak, Mısır, Suriye gibi ülkelerde ise “siyasi risk” faturasının büyüdüğüne dikkat çekiyor. “Hamili kart yakınımdır” döneminin sonu geliyor”… Serpil YILMAZ https://www.haberturk.com/…/1176411-tahsilat-tuzagina-dusmey…

 

Önceki yazı
YENİYÜZYIL GAZETESİ: Rus Şirketler Ödemeleri Aksatmaya Başladı
Sonraki yazı
Gn. Müdürümüz Ayşe Burcu Arslan BloombergHT Ana Haber Bülteninin Konuğu oldu.