YENİYÜZYIL GAZETESİ: Rus Şirketler Ödemeleri Aksatmaya Başladı

13.12.2015 Tarihinde Yeniyüzyıl Gazetesi kapsamında çıkan habere göre;

Rus şirketler ödemeleri aksatmaya başladı.

Uçak krizinin ardından gerilen ilişkiler Türk ihracatçıların Rusyalı tüccarlardan alacaklarını alamamasıyla yeni bir boyut kazandı. Rus şirketler gerilimi ileri sürerek borçlarını geciktirmeye başladı

DÜŞEN Rus uçağının ardından Rusya’daki alıcılar Türk ihracatçılara ödemede büyük sıkıntılar çıkarmaya başladı. Bazı Rus tüccarları siyasi gerilimi öne sürüp ödemeyi ertelerken, bazıları gümrüklerde yaşanan sıkıntıyı bahane gösteriyor. Alacak yönetimi ve alacakların uzlaşma yoluyla tahsiline dönük hizmet veriyor ARS Danışmalık. Genel Müdürü Ayşe Burcu Aslan, son dönemde Rusya pazarına dönük çalışan işadamlarının kapılarını sık sık çalmaya başladığını söyledi. Rusya ile ilgili en büyük sıkıntıların siparişlerin durma noktasına gelmesi olduğunu belirtiyor Arslan. “Son üç haftada ihtilaflı yani sorunlu alacakların artacağı sinyalleri geliyor. Rusya’ya gönderilen ancak gümrükte bekletilen ürünlerin teslim sürelerinin geciktirilmesi bir krize yol açacak. Bir seneden çok vadesi geçmiş alacaklarda tahsil kabiliyeti düşüktür. Zaten geç intikal etmişse tahsil edilmesi zor. Bir de bunların önümüzdeki dönemde ihtilaflı dosyalardan oluşuyor. Şu anda bizim açımızdan da müşterilerimiz açısından da çok sıkıntılı bir durum teşkil ediyor'” dedi.

‘Rusya’da dava açmak intihar’

Uzlaşmaya yanaşan borçlu firmaların uçak kriziyle birlikte ilişkilerini askıya aldığını belirten Arslan sözlerini şu şekilde sürdürdü. ‘Türk ihracatçılara borcu olan Rus tüccarlar ‘Ben artık mutabakata varsam da mahkemeye gitmeyecek’ anlayışıyla hareket etmeye başladı. Şu anda Rusya’da dava açmak demek intihar etmek aslında. Adalet sistemi zaten tartışılır bir ülke Rusya. Siyasi olarak böyle bir çatışmanın ortasında alacaklı olan Türk firmalarının hakkını ne derecede savunur o bile şüpheli. Mutabakat davalarının devam ettiği davalarda sıkıntı yaşamaya başladık. Bu anlamda pek umutlu değiliz” ifadelerini kullandı. Arslan’ın verdiği bilgilere göre, ARS Danışmanlık yurt dışında tahsili geciken alacaklar için 155 ülkedeki yerel çözüm ortaklarıyla çalışıyor.

Önceki yazı
Gn. Müdürümüz Ayşe Burcu Arslan BloombergHT Yatırım Kulübü Programındaydı.
Sonraki yazı
HABERTÜRK: HaberTürk Gazetesi Yazarı Serpil Yılmaz Gazetesindeki bugünkü köşesinde bizlere yer verdi.