Tahsilat Eğitimi Nedir?

Tahsilat eğitimi, vadeli satış sonrası kesilen faturaların vadesinde tahsil edilmesini kolaylaştıran bir eğitimdir. Müşteri kaybı yaşanmadan alacakların etkin şekilde takip edilmesi tahsilat eğitimi ile sağlanır. Ayrıca alacakların zamanında tahsil edilmesi tahsilat eğitimi ile artar. 

Tahsilat Eğitimi Neden Gereklidir?

Alacakların zamanında ve hatta vadesinden önce tahsil edilmesi, şirketler için çok önemlidir. Vadesi geçmiş alacakların yarattığı ek maliyetin azaltılması için, tahsilat eğitimi almış kişilerin şirketin karlılığına katkısı büyüktür. 

Şirketlerin nakit akışını güçlendirmesi, varlığını sürdürebilmesi ve büyümesi için tahsilat eğitimi gereklidir. 

Tahsilat Eğitimlerinde Hangi Konular İşlenir?

Borçlu psikolojisi, borçlu tipleri, telefonda tahsilat teknikleri, sık yapılan hatalar ve tahsilatta gerekli olan müzakere becerileri tahsilat eğitimlerinin temel konularıdır. Ek olarak tahsilat kültürünün temel unsurları, tahsilatın aşamaları, alacak yönetiminin zorlukları, tahsilat için en etkili günler ve saatler gibi konular da tahsilat eğitiminde işlenir.

Tahsilat Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Sürdürülebilir ticaretin vazgeçilmez unsuru olan pozitif nakit akışı, tahsil eğitimi almış kişilerce daha kolay artar. Tahsilat eğitimi ile birlikte firmaların nakit akışı güçlenir.

Para konuşmayı ayıp gören satış veya muhasebe ekipleri, tahsilat eğitiminden sonra paraya karşı bakış açısını değiştirir. Müşteriyi kaybetme korkusu ile para konuşmaktan çekinen tahsilat sorumluları, tahsilat eğitimi aldıktan sonra artık firma prensiplerini konuşabilmeye başlar. Ücretlerden ve vade süresinden bahsederken, hatta parayı talep ederken bile hem kibar hem net olmak mümkündür. Tahsilat eğitimi ile birlikte, para konuşma ve talep edebilme becerileri artar.

Tahsilat eğitiminin en büyük faydalarından bir diğeri de, alacak yönetiminin ne kadar önemli olduğunu farketmek ve hatırlamaktır. Tahsilat işine verilen anlamın yeniden şekillenmesi ile, tahsilatı severek yapmak mümkün hale gelir.

Tahsilat Eğitimini Kimler Alır?

Özellikle muhasebe ve satış departmanlarındaki kişilerin tahsil eğitimi alması gerekir. Şirket organizasyon yapısına bağlı olarak, alacakların takibinden sorumlu olan kişi ve birimler değişiklik gösterebilir. Ayrı bir tahsilat departmanı olan şirketlerin tahsilat sorumlusu ve alacak yönetim uzmanları da tahsilat eğitimi ile tahsilat performanslarını kolayca artırır. 

Tahsilat Eğitimi Ne Zaman Alınmalıdır?

Tahsilat eğitimi, illa tahsilatlarda gecikme veya sorun olduğu zaman gündeme gelmemeli. Çünkü tahsilat, sadece vadesi geçmiş alacakların takibinden sonraki süreci ilgilendirmez. 

Aslında daha müşteriyle ilk tanışma ve çalışma aşamasında bile, tahsilatın ilk aşaması olan ‘bilgilendirme’ süreci başlar. Ücretler nedir, hangi ödeme şekilleri uygulanır, vade süresi ne kadardır, vade farkı uygulanır mı gibi tahsilatı direk ilgilendiren konular, müşterilerle en başta paylaşılmalıdır. 

Alacak yönetim süreçlerinde sorun yaşamadan önce, tedbir amaçlı alınacak tahsilat eğitimleri, şirketler için büyük öneme sahiptir. Tahsilat sorunları gözlemlendiği takdirde de gecikmeksizin tahsilat eğitimi alınması, ilerde doğması muhtemel ciddi nakit akışı sorunlarının önüne geçecektir.

Tahsilat Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yaşanmış örneklerle zenginleştirilmiş tahsilat eğitimleri çok etkili ve değerlidir. Farklı sektörlerdeki deneyimleri aktarabilecek eğitmenlerin, interaktif bir modelde katılımcıları dahil etmesi ve uygulamalar yapması, tahsilat eğitiminin kalıcı etkisini artırır.  

Tahsilat Eğitimi Kimden Alınmalı?

Türkiye’nin ilk ‘Uluslararası Tahsilat Ajansı’ olan ARS Danışmanlık kurucusu ve genel müdürü olan Ayşe Burcu Arslan, 2007’den itibaren alacak yönetimi alanındaki deneyimlerini, verdiği tahsilat eğitimleri ile paylaşmaktadır. 

Tahsilat ajansından alınan tahsilat eğitimi de içerik ve eğitmen anlamında diğer tahsilat eğitimlerinden pozitif anlamda ayrışır.

Ayşe Burcu Arslan’ın tahsilatla ilgili 3 ayda 1 düzenlediği ‘ücretsiz’ webinarlarına kayıt olarak, kendisi ile tanışabilir, sorularınızı direk kendisi ile paylaşabilirsiniz. 

Ücretli açık sınıf tahsilat eğitimleri hakkında bilgi almak için hemen arayın: 05492722011

Daha fazla bilgi için tıklayınız;

 

 

Kategori: Blog
Önceki yazı
Hizmet İhracatı, Geleceğimiz
Sonraki yazı
Kurucumuz Ayşe Burcu Arslan’ın 5 Aralık Kadın Hakları Gününe Özel Verdiği Röportaj