Turizm Sektöründe Alacak Yönetimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turizm sektörü hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde önemli bir paya sahiptir. Bundan dolayı turizm sektöründe alacak yönetimi önemlidir. Turizm sektörü küresel anlamda dünyanın en büyük sektörlerinin başında yer alır. Dünyada en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerden birisi olma özelliğine de sahiptir.

Bu kadar hızlı büyüyen bir sektör olarak turizmde tabi ki alacak yönetimi problemleri vardır. Bu nedenle turizm sektöründe iş yapan şirketin dengeli büyümesi için cirosuna bakmak öncelik değildir. Öncelik olarak geri dönüştürülmesi gereken yurtiçi ve yurt dışı alacaklarına bakmak gerekir.

Turizm sektörü birçok kültürü ve finansal süreci içinde barındırır. Bu sebeple krizlere de oldukça açıktır. Ekonomik daralmalar ve döviz kurlarındaki değişkenlikler turizm sektörünün tahsili gerçekleşmemiş alacaklarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hâliyle, ticaret açısından bu riskleri barındıran turizm sektöründe alacaklar iyi takip edilmeli ve yönetilmelidir.

Bu bağlamda turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin başarılı olabilmelerinin birkaç yolu vardır. Turizm sektöründe alacak yönetimi süreci belirleyerek yatırımlarını gerçekleştirmeleri için ilk yoldur. Sağlıklı bir nakit akışı sağlamaları ve firma değerini maksimize etmeleri de gerekir.

Turizm Sektöründe Alacak Yönetimi

Turizmdeki Sorunlu Alacaklar Pandemi Döneminde Arttı

Covid-19 küresel salgını bazı sektörleri neredeyse bitirme noktasına getirdi. Havacılık ve restoran işletmeleri gibi turizm de bu mağduriyeti en derin hisseden sektörler arasındaydı. Salgın sonlarına doğru önce restoranlar yavaş yavaş hizmet vermeye başladı. Akabinde uçuşlar da bu tempoya ayak uydurdu. Haliyle hem uluslararası hem yerli turizm 2020 Haziran itibariyle sınırlı ve bol tedbirli olarak başladı. Fakat ondan önceki dönemde, hele ki Mart ve Nisan aylarında, uluslararası alacakların takibinde uzmanlaşmış bir tahsilat ajansı olarak, ‘iptal olan’ onlarca yurtdışı tur ve gezilerle ilgili talepleri karşıladık. Tüm bunları turizm sektöründe alacak yönetimi hakkındaki bilgilerimizle başardık.

Pandemi döneminde turizm sektöründe artan bu sorunlu alacak dosyalarında turizmin ve ülke ekonomilerinin global çaptaki olumsuz etkileri meydana geldi. Bundan sorundan dolayı tahsil kabiliyetinin de 1-2 ay süreyle ciddi şekilde düştüğüne şahit olduk. Tüm bunlara rağmen, karşılıklı anlayış zemininde ve çözüm odaklı yaklaşım anlayışında olduk. Ciddi oranda taksitlendirme ve kısmi indirimler uyguladık. Böylelikle turizm sektöründeki pek çok firmanın yurtdışındaki alacaklarını mahkemeye gitmeden uzlaşma aşamasında tahsil etmeyi başardık.

Turizm Sektöründeki Uluslararası Alacaklar

Turizm sektöründe alacak yönetimi önemlidir. Bu sektör, günümüzde döviz girdisini artırıcı ve istihdam sağlayıcıdır. Ayrıca ulusal ekonomiye katkıda bulunan, uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici etkisi de vardır. Bunlarla beraber dünya barışının korunmasında da büyük payı olan bir sektördür. Bu nedenle turizm sektöründe nakit akışının devamlılığı ve alacak yönetimi sorunlarının azalması büyük önem taşımaktadır.

ARS Danışmanlık olarak biz, kuruluşumuz olan 2011 yılından beri Türkiye merkezli, 155 ülkede uluslararası alacak yönetimi hizmeti veren uzman bir tahsilat ajansıyız. Turizm gibi birçok sektörden olan müşterilerimiz adına ilgili ülkenin ticari ve hukuk kuralları çerçevesinde borçlu firmalarla görüşerek mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında tahsilatın gerçekleştirilmesini sağlamaktayız.

Türk ekonomisinin de vazgeçilmez temel taşlarından birisi olan turizm, bugünkü dış ticaret açığına, enflasyona ve işsizliğe çare arayan hükümetlerin önemle üzerinde durduğu bir konudur. Bu nedenle siz değerli vaktinizde yeni projeleriniz ile ilgilenirken biz sizler için turizm sektöründe alacak yönetimi sürecini üstlenebiliriz.

Tüm bu süreci işletebilecek Türkiye’nin ilk uluslararası tahsilat ajansı bir telefon uzağınızda. Bizlere +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuzdan dilediğiniz zaman iletişime geçerek alacak dosyalarınızın hızlı bir şekilde tahsilatının sağlanması için güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kader KARATAŞ

Alacak ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.

 

Kategori: Blog
Önceki yazı
Risk Yönetimi Neden Önemlidir?
Sonraki yazı
Tahsilat Ajansı Nedir?