Turizm Sektöründe Alacak Yönetimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turizm sektörü, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde önemli bir paya sahiptir. Küresel anlamda dünyanın en büyük sektörlerinin başında yer aldığı gibi, dünyada en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerden birisi olma özelliğine de sahiptir.

Bu kadar hızlı büyüyen ve gelişen bir sektör olarak turizmde de tabi ki alacak yönetimi problemleri sıkça görülmektedir. Bu nedenle turizm sektöründe iş yapan şirketin sağlam ve dengeli büyümesi için öncelikli olarak cirosuna değil, geri dönüştürülmesi gereken yurtiçi ve yurt dışı alacaklarına bakılmalıdır.

Turizm sektörü birçok kültürü ve finansal süreci içinde barındırması sebebiyle krizlere de oldukça açıktır. Ekonomik daralmalar, siyasi sebepler ve döviz kurlarındaki değişkenlikler ne yazık ki turizm sektörünün tahsili gerçekleşmemiş alacaklarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hâliyle, ticaret açısından bu gibi riskleri barındıran turizm sektöründe de alacaklar çok iyi takip edilmeli ve yönetilmelidir.

Bu bağlamda turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin başarılı olabilmelerinin yolu, uygun bir alacak yönetimi süreci belirleyerek yatırımlarını gerçekleştirmeleri, sağlıklı bir nakit akışı sağlamaları ve firma değerini maksimize etmelerinden geçmektedir.

Turizmdeki Sorunlu Alacaklar Pandemi Döneminde Arttı

Covid19 küresel salgını bazı sektörleri neredeyse bitirme noktasına getirdi. Havacılık ve restaurant işletmeleri gibi turizm de bu mağduriyeti en derin hisseden sektörler arasındaydı maalesef. Önce restaurantlar yavaş yavaş hizmet vermeye başladı ve akabinde uçuşlar yavaş yavaş başladı. Haliyle hem uluslararası hem yerli turizm de, 2020 Haziran itibariyle çok sınırlı ve bol tedbirli olsa da başladı. Ama ondan önceki dönemde, hele ki Mart ve Nisan aylarında, uluslararası alacakların takibinde uzmanlaşmış bir tahsilat ajansı olarak, ‘iptal olan’ onlarca yurtdışı tur ve gezilerle ilgili talepleri karşıladık.

Pandemi döneminde turizm sektöründe artan bu sorunlu alacak dosyalarında, hem turizmin hem tüm dünya ekonomilerinin global çaptaki olumsuz etkilerinden dolayı tahsil kabiliyetinin de 1-2 ay süreyle ciddi şekilde düştüğüne şahit olduk. Buna rağmen, karşılıklı anlayış zemininde ve çözüm odaklı yaklaşımımız sayesinde, ciddi oranda taksitlendirme ve kısmi indirimler sayesinde, turizm sektöründeki pek çok firmanın yurtdışındaki alacaklarını mahkemeye gitmeden uzlaşma aşamasında tahsil etmeyi başardık.

Turizm Sektöründeki Uluslararası Alacaklar

Turizm, günümüzde döviz girdisini artırıcı ve istihdam sağlayıcı özellikleriyle ulusal ekonomiye katkıda bulunan, uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici etkisi ile dünya barışının korunmasında da büyük payı olan bir sektördür. Bu nedenle turizm sektöründe nakit akışının devamlılığı ve alacak yönetimi sorunlarının azalması büyük önem taşımaktadır.

ARS Danışmanlık olarak biz, kuruluşumuz olan 2011 yılından beri Türkiye merkezli, 155 ülkede uluslararası alacak yönetimi hizmeti veren uzman bir tahsilat ajansıyız. Turizm gibi bir çok sektörden olan müşterilerimiz adına ilgili ülkenin ticari ve hukuk kuralları çerçevesinde borçlu firmalarla görüşerek mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında tahsilatın gerçekleştirilmesini sağlamaktayız.

Türk ekonomisinin de vazgeçilmez temel taşlarından birisi olan turizm, bugünkü dış ticaret açığına, enflasyona ve işsizliğe çare arayan hükümetlerin önemle üzerinde durduğu bir konudur. Bu nedenle siz değerli vaktinizde yeni projeleriniz ile ilgilenirken biz sizler için alacak yönetim sürecini üstlenebiliriz.

Tüm bu süreci işletebilecek Türkiye’nin ilk uluslararası tahsilat ajansı bir telefon uzağınızda. Bizlere +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuzdan dilediğiniz zaman iletişime geçerek alacak dosyalarınızın hızlı bir şekilde tahsilatının sağlanması için güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kader KARATAŞ

Alacak ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.Komisyon
Teklifi Al