Risk Yönetimi Neden Önemlidir?

Risk kelimesi gelecekteki olaylarla ilgili kesin bir bilgiye sahip olunmaması anlamına gelir. Risklerin aslında belirsizliklerle ile ilgili bir kavram olduğunu da söyleyebiliriz. Risk yönetimi ise daima bu belirsizliklerle mücadele eder.

Gündelik hayatta sıkça sözü geçen bu belirsizlik tabanlı “risk” kavramının birçok çeşidi karşımıza çıkmıştır. Ancak söz konusu firmalar için risk yönetimi olduğunda daha çok finansal risklerin üzerinde durulmaktadır.

Küresel ekonomideki ani değişimleri ve rekabet koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda risk yönetimi güncel ve kritik bir konu haline gelmektedir.

risk yönetimi

Uluslararası Risk Yönetimi

Asıl konumuz olan uluslararası ticarette risk yönetimi bu sebeplerden dolayı düşündüğümüzden daha önemli yere sahiptir.

Başarılı uygulanan bir risk yönetimi finansal riskleri ortadan kaldırır. Bu, daha büyük ekonomik risklerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

ARS Danışmanlık olarak ekibimiz Türkiye’deki müşterilerine, 155 ülkede bulunan yerel çözüm ortaklarıyla birlikte hizmet verir. Yurt dışındaki bir firmayla iş yapmadan önce finansal kayıplarını en aza indirecek veya sıfırlayacak firma araştırması ve raporlama hizmetleri sunar.

Bu Firma Araştırması ve Raporlama Hizmetleri Nelerdir?

  • Finansal ve İş Raporları (Business and Credit Reports): Firmanın finansal performansının analizidir. Bu analiz; kapasite durumu, kurucuları, ortakları, mal varlığı, faaliyet alanları, güvenirliği hakkındadır. Bunlarla ilgili detaylı açıklamalarla hazırlamış olduğumuz raporlardır.

Finansal ve iş raporları yurt dışındaki bir firma ile yapacağınız ticaretin son ve en önemli adımı olan tahsilat sürecinde firmanın ödeme performansı açısından oldukça önemli bir belirteç olacaktır.

  • Saha Ziyareti (Site Visit): Çekilen fotoğraflar, gözlemlemeler ve açıklamalarımızla tesisin içerde ve dışarda tanımını yapacak niteliktedir.
  • Medya Taraması (Media Check): Yerel medyada söz konusu firmanın derinlemesine analizi yapılır. Bu analiz, şirket ve müdürler hakkındaki tüm haber makaleleri / sosyal medya bilgilerinin toplanmasıyla oluşur.
  • İtibar Taraması (Reputation Check): Söz konusu firmanın iştirakleri / müşterileri / rakipleri / distribütörleri gibi çeşitli ve zengin kaynaklarla yapılan görüşmelerle itibar verilerinin elde edilmesi söz konusudur.

Yurtdışındaki müşterinizin güncel iletişim bilgilerine ulaşamıyor musunuz? Ya da ticari faaliyette bulunmak istediğiniz firmanın yetkilisi hakkında ön araştırma yapmak mı istiyorsunuz? Bunun için SkipTracing/ Şahıs Araştırması hizmetlerimiz sizin için faydalı olacaktır.

Risk Yönetimi Bir Nevi Stres Yönetimidir De Diyebiliriz.

Kişisel hayatımızdaki belirsizlikler bizi stres ve kaygı ile baş başa bırakır. Bir firmanın finansal kayıpları söz konusu olduğunda sorumluluk bilinciyle yaşanan stres ve kaygının boyutları daha büyük olacaktır.

Alacağınız riskler sizin bir işi yapacağınız süre zarfındaki stresinizi eşgüdümlü olarak yükseltecektir. Ancak önceden risklerinizi analiz ettiğinizde ve bunlara karşı önemler aldığınızda risklerinizi ve iş stresinizi en alt seviyede tutarsınız. Böylelikle daha rahat ve güvenli bir çalışma ortamı kazanırsınız.

Bir firmanın başarısında risklerini tespit etme, önleme ve yönetme becerileri büyük bir etkendir.

Doğru Yerdesiniz!

ARS Danışmanlık ekibi olarak 155 ülkede 4000’in üzerinde kişiden oluşan bir ekibiz. Ağımızla tahsilat danışmanlığı çalışmalarımızdaki özeni sunmuş olduğumuz risk raporlarımızda öne çıkarıyoruz.

Uluslararası Alacak ve Risk Yönetimi hizmetleri alanında öncü ve lider bir kuruluşuz. Sunduğumuz raporların güncel, doğru ve detaylı olmasına son derece önem veriyoruz.

Şirketinizin Yurt Dışında Bir Firmayla Çalışmaya Başlamadan Önce İstihbarat Hizmetlerine Mi İhtiyacı Var?

Risk raporlarını temin ettiğiniz müşterinizden tahsil edemediğiniz bir alacağınız oluşursa orada da sizi yalnız bırakmıyoruz. 155 ülkede mahkeme öncesi süreçte Uluslararası Alacak Yönetimi hizmetimizle sizlerin yanında oluyoruz.

Yapacağınız uluslararası ticaret sürecinde işe başlamadan önce Uluslararası Risk Yönetimi hizmetlerimizi sunuyoruz. Ayrıca ihtiyacınız olması durumunda tahsilatı gerçekleştirmek adına Alacak Yönetimi hizmetlerimizle de yardımcı oluyoruz.

Dilediğiniz zaman bizlerle +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuzdan iletişime geçerek risk hizmetlerimizden yararlanmaya hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Hazal Yorulmaz | Risk Yönetim Uzm. Yrd.

Kategori: Blog
Önceki yazı
Tahsilat Yöntemlerini Oluşturan Ödeme Seçenekleri
Sonraki yazı
Turizm Sektöründe Alacak Yönetimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler