Yabancı Alıcılara Yapılan Konut Satışlarında Yaşanan Tahsilat Sorunları Nelerdir ?

Türkiye’deki emlak sektöründe yabancı alıcıların ticaret hacimleri her geçen yıl biraz daha artıyor. 2004 yılından 2013 yılına kadar mütekabiliyet sebebiyle sadece Avrupa ülkeleri, Amerika, Kanada ve Rusya gibi ülkelerin vatandaşları ülkemizden emlak satın alabiliyorken, 2013 yılında, gayrimenkul satışında mütekabiliyetin kaldırılmasıyla özellikle Orta doğu bölgesinden yabancılara emlak satışları büyük oranda artmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından edinilen bilgiye göre, yabancılara  konut satışı 2019’da ve bir önceki yıla göre yüzde 14,7 artarak 39 bin 663’ten 45 bin 483’e yükseldi. Yabancıların 2018 yılında taşınmaz edinimi (konut, iş yeri, arsa, tarla) konusunda en çok tercih edinilen il 20 bin 857 konutla İstanbul oldu. İstanbul’u, 8 bin 951 konutla Antalya, 2 bin 539 konutla Ankara takip etti.

Yabancı bir ülkede gayrimenkul sahibi olmaya karar vermek ile başlayan süreçte; başka bir ülkede mülkü bulma, satın alma süreci, tapu işlemleri gibi peş peşe takip eden konuların en önemli aşamalarından bir tanesi paradır.

Yüklü miktarda paranın ödenmesi, her iki taraf için de başlı başına ciddi bir konudur. Alıcı veya satıcı adına her iki tarafın da güvenli bir şekilde işlem yapabilmesi için, ”güvenilir” emlak  danışmanları ile çalışılması gerekmektedir.

ARS Danışmanlık olarak 155 ülkede tahsili geciken veya tahsil edilememiş uluslararası alacakların, mahkeme öncesi takibi ve tahsili konusunda hizmet veren bir tahsilat ajansı olarak emlak konusunda edinmiş olduğumuz bazı gözlemler ;

  • Adres kaydı

Katar, Suudi Arabistan, Irak, Çin gibi adres kayıt sistemi olmayan veya faturalarda adres dahi bulunmayan ülkeler vardır. Bu sebeple, başka bir ülkede bankacılık sisteminde uygun ikamet adresi gösteremeyebilmektedirler.  Adres kaydı için belge olmadığında bankalar hesap açmakta zorlanmaktadır. Bu kişilerde başkaları üzerinden ev almaya kalkan özellikle mülteciler güvene dayalı ticaret sonucu alışveriş sürecinde sıkıntılar yaşamaktadırlar. Yaşanan tahsilat sorununu çözebilmek için alacaklılara kendi anadilinde iletişime geçerek iki taraf arasında dengeyi sağlamaya çalışmaktayız.

  • Konut Satın Alarak Vatandaşlık Verilmesi

Dikkat çekilmesi gereken bir başka konunun da Türkiye’nin emlak sektörünün yurt dışında nasıl pazarlandığı konusudur. Ülkemizde gayrimenkul  satışı ile diğer ülkelere oranla oldukça uygun fiyatlara vatandaşlık verilmektedir.  Fakat burada alıcılar ve aracılar arasında tahsilat konusunda anlaşmazlıklar doğabilmektedir . Bu gibi durumlarda yasal süreç hele ki yurt dışında uzun, meşakkatli ve masraflı olmaktadır. Mahkeme öncesi süreç tercih edilirse; maliyetin daha düşük olacağını ve zaten var olan kayıp ile birlikte, mahkeme sürecinde daha çok masraf çıkacağından tüm bunlara ek ciddi bir zaman kaybı yaşayanacağının bilgisini önden veriyoruz.

ARS Danışmanlık mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında; borçlu tarafı anlayarak, yaşanan sorunu birde onlardan dinleyerek iletişimi kuvvetlendirip, sorunun çözümlenmesini sağlıyoruz.

Buse Karahan

Pazarlama Sorumlusu | ARS DanışmanlıkKomisyon
Teklifi Al