Alacak Yönetim Şirketleri En Çok Hangi Firmalar ile Karıştırılır?

Günümüzde birçok ülkede artık yaygın olarak alacak yönetimi hizmeti’ kullanılıyor. Bunu da alacak yönetim şirketleri yapıyor. Hukuk sistemine, alacaklı ve borçlu taraflara sağladığı faydalar sebebiyle artık ülkemizde de giderek bilinmektedir. Hatta gösterilen talepte artış vardır. Tahsilat ajansı hem yurtiçi hem de yurtdışı alacak dosyalarında farkındalık yaratmayı amaçlar. Bu farkındalık nedir? Ticaret hayatında olan tahsilat ve borç takibi gibi önemli problemlerin uzlaşma yöntemiyle çözülmesini sağlar.

Alacak yönetim şirketi her bir müşterinin ihtiyaçlarını tespit eder. Uzlaşmacı çözümler sunar.  Sektördeki yeniliklere ülke bazlı takip edilerek değişimlere uyum sağlanır. Böylelikle müşterilerin alacak takibi veya tahsilat ile ilgili ayrı bir departman kurmasına, eleman veya donanım harcamasına gerek kalmadan iş akışlarına devam etmeleri hedeflenir. Böylece tahsilat ofisleriyle çalışan firmalar, zamanlarını yalnızca işlerini geliştirmeye harcar. Alacak takibi gibi işlerini alacak yönetim şirketleri uzmanlarına bırakırlar.

Tahsilat Ajansları birer ‘Çağrı Merkezi’ Değildir.

Çağrı merkezleri ile çok karşılaştırılan tahsilat ajansları kesinlikle telefon takibinden ibaret değildir. Taraflarla telefonla görüşmek işin en önemli parçalarından olsa da müşteri temsilciliğiyle alakası yoktur.

Görüşmeler tahsilat alanında uzman kişiler tarafından yapılması, görüşülen tarafların itirazlarını önceden tahmin etmesi, çözüm odaklı olması ve sektöre de hakim olması gerekmektedir. Yazılı olarak da tüm görüşmelerin desteklenmesi gerekir. Aynı zamanda yapılacak anlaşmalarla veya sözleşmelerle bu görüşmelerin yazılı kanıta dönüşmesi faydalı olur. Bu sürecin de oldukça sıkı bir takip gerektiren bu aşamanın tahsilat alanında kendini geliştirmiş kişilerce yapılması gerekmektedir. Yurtdışı alacak takibinde uzman kişiler olması gerekmektedir.

Alacak Yönetim Şirketleri birer ‘Varlık Yönetim Şirketi’ Değildir.

Varlık yönetim şirketleri ile aslında aynı alanda çalışıyormuş gibi görünse de aslında alacak yönetim şirketleri ile çok farklı yönde ilerlemektedir. Banka ve finansal alacağı bulunan kuruluşlar, tahsil edemediği alacakları varlık yönetim şirketlerine devrederler, yani satarlar. Fakat Avrupa’da ‘inkaso olarak bilinen bu sistem firmaların nakit akışını hızlandırmayı ve planlamayı hedefler. Satın almaya gerek kalmadan anlaşma yoluyla çözüm sağlamaya çalışan bir sistemi vardır. Müşteriye tahsilat sağladıkça kendisi de kazanacak bir iş prensibiyle çalıştığından, kısa zamanda en yüksek tahsilatı yapmayı hedeflerler. Alacak yönetim şirketleri varlık yönetim şirketi ile bu alanda ayrılırlar.

Tahsilat Ajansları birer ‘Faktoring Şirketi’ Değildir.

Faktoring şirketleri ise firmaların tahsil etmedikleri alacakları kendi bünyesine alır. Tahsilat ajansı ise borçları satın almaz. İş birliği yaptığı firmaların bir departmanı gibi onlara hizmet sunar. Tüm alacağın direkt olarak müşteriye yapılması adına çalışmalarını sürdürür. Müşterinin talepleri doğrultusunda hareket eder ve bir anlaşmaya varmayı hedefler. Profesyonel ve şeffaf bir çalışma isteyen bu çalışma alanı, muhakkak düzenli ve sıkı takiple yürütülmesi gereken bir süreç, bilgi ve çokça tecrübe içerir. Özellikle iletişim sıkıntısı yaşayarak uluslararası alacak takibinde problem yaşayan firmalar, ticaretini de devam ettirmek talebiyle tahsilat ajansları ile çalışmayı isterler.

Alacak Yönetim Şirketleri birer ‘Hukuk Bürosu’ Değildir.

Çoğu şirket yurtiçi veya yurtdışı borç tahsili için yardıma ihtiyaç duyduğunda bu iki sektörü karıştırır. Aslında yasal süreçle ve avukatlık hizmetleriyle çok karıştırılan Alacak Yönetim Şirketleri sektörünü mahkeme ve icra süreçlerinden ayıran birçok temel özellik vardır. Tahsilat ajansları özellikle borçluyla alacaklı arasındaki sorunların mahkeme öncesi anlaşma sürecinde çözümünü sağlayan bir sistemdir.

Alacak yönetimi şirketleri etkili bir tahsilat politikasıyla açık hesap kalmayana kadar, yurtiçi veya yurtdışı alacak dosyalarını sistemli bir biçimde takip etmek amacıyla var olmuştur. İcra takibi başlatamaz.

Yasal takip öncesi uzlaşma aşamasında anlaşma sağlanamazsa bir sonraki aşama için müşterilerine danışmanlık desteği verebilir. Yurtiçinde ve yurtdışında icra takibi konusunda uzman avukatlar ve hukuk bürolarıyla çözüm ortaklığı yapmaktadır. Böylece hukuki takibe ilişkin danışmanlık hizmeti de sunar. Uzlaşma yollarının alacaklı tarafından tüketilmeden dosyanın ARS Danışmanlık gibi alacak yönetimi hizmeti veren firmalara intikal etmesi, başarı oranını ve hızlı tahsilatı etkileyen en önemli faktördür.

Vadesi geçmesine rağmen ödemesini yapmamış müşterileriniz ‘söz vermeye’ devam ettikçe zaman kaybedersiniz. Ayrıca bunun takibi için ciddi çaba harcarsınız. Alacakların zamanında ve etkin şekilde tahsil edilememesi bütçe dengelerini bozar. Maliyetleri artırır, kârlılığı düşürür ve müşterilerin kaybedilmesi sürecini hızlandırır. Profesyonel bir tahsilat ekibinin üçüncü bir taraf olarak devreye girmesi, mahkeme aşamasına gerek kalmadan uzlaşma sürecinde dosyayı sıkı bir şekilde takip edecek olmaları bu ve benzeri kayıpları önlemek adına masrafsız fakat çok büyük bir adımdır. Alacak yönetim şirketleri zamanınızı boşa harcamanızı engeller.

ARS DANIŞMANLIK HİZMETİNİZDE!

ARS Danışmanlık üyesi olduğu ACA International ve GCS Group gibi saygın birliklerin uluslararası standartlarını benimsemektedir. Alacak yönetimi ve borç takibi alanlarını kapsayan ARS-inkaso hizmetlerimiz, idari ve finansal danışmanlık kategorisinde tamamen Türkiye Cumhuriyeti yasaları doğrultusunda sürdürülür. Haziran 2012’de yürürlüğe giren ‘Arabuluculuk Yasası’ ile bu çerçevede sunulan finansal danışmanlık hizmetleri hukuki bir zemine oturtulmuştur. Sektörün gelişimi içim önemli bir adım atılmıştır.

155 ülkede alacak yönetimi hizmeti veren firmamız Türkiye’de ve yurtdışında birçok firmayla çözüm ortaklığı yapmaktadır. Bu firmalar için tahsilatlar gerçekleştirmektedir. Böylelikle müşterilerin kaybını en aza indirir. Ayrıca tahsilat olmadan müşterilerine herhangi bir harcama yaptırmamaktadır.

Şirketinizin ihtiyacınız olan Tahsilat Ajansı bir telefon uzağınızda. Bizlere +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Uluslararası Alacak Dosyalarınızın hızlı bir şekilde tahsilatının gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Çağla Çevik

Türkiye İlişkiler Direktörü | ARS Danışmanlık

 

Kategori: Blog
Önceki yazı
Tahsilat Ajansı Nedir?
Sonraki yazı
Tahsilat Aşamaları Nedir? Adım Adım Nasıl Yapılır?