Tahsilat Yöntemlerini Oluşturan Ödeme Seçenekleri

Ticarette sürdürebilirlik için tahsilat önemli bir yapı taşıdır. Tahsilatın gerçekleşmesi adına olası durumlara karşılık ödeme seçeneği sunabilmek ise, daha fazla gecikme yaşanmasının önüne geçerek alacağı olduğunuz şahsa/kuruma ödeme bilinci aşılamaktadır.

Her ödeme seçeneği kendi içerisinde avantaj ve dezavantajı getirir. Genel anlamda ödeme seçeneklerini göz önüne alacak olursak, 4 ana başlıkta toplayabilir ve birkaç nokta üzerine değinebiliriz.

Nakit ödeme

Sıcak para akışına en önemli katkıyı sağlayan ödemelerin başında nakit ödeme gelir. Özellikle ürünün yönlendirilmesi ya da hizmetin sağlanmasından önce gerçekleşen nakit ödeme ile alacakların doğmasını minimuma indirebilirsiniz. Fakat her ne kadar nakit ile ödeme nakit akışını tetikleyen bir ödeme yöntemi olsa da, ödemenin gerçekleştiğine dair yazılı bir kanıt olması açısından iki tarafı riske sokabilir. Alıcı ödemesini gerçekleştirmiş olduğunu iddia ederek hak talep edebilir ya da ödemenin gerçekleşmesine rağmen karşı taraf ödemeyi almadığını iddia edebilir. Bu ödeme yöntemi tercih edilirken, muhakkak yazılı bir beyanın bulunması önem arz etmektedir.

EFT/Havale

Ödeme gerçekleştirirken daha güvenilir bir yol olarak EFT/havale tercih edilmelidir. Ödemenizi gerçekleştirmeniz akabinde dekont bilgisine ulaşabilir, dekontu bulamadığınız taktirde bankanız ile iletişime geçerek ödemenin bilgilerine erişebilirsiniz. Yurtdışı borçların ödenmesinde de SWIFT belgesi dekont işlevi görmektedir. Ancak bu ödeme yöntemi, bankalar arası yapılan kesintiler sebebiyle ek ücret ödemesi yapmanızı gerektirerek mevcut tutardan fazla ödeme yapmanıza neden olabilir ve bazen ödemenizin ucu ucuna yeteceği zamanlarda bu kesinti sizi gecikmeye ya da eksik ödeme noktasına getirebilir.

Kredi Kartı

Alacaklı taraf için kredi kartıyla ödeme avantaj sağlarken ödemeyi gerçekleştiren kişinin ileride yaşayacağı nakit akışındaki bir olumsuzluk ile bankası arasında sıkıntı doğurabilir. Bankalara ödenen kredi kartı komisyon tutarı veya ödemenin gecikmeli yansıması gibi dezavantajları de göz önünde bulundurulmalıdır.

Çek/senet

Uluslararası tahsilatlarda EFT veya kredi kartıyla ödemelerin yaygınlaşması ile artık pek tercih edilmese de, belli şartların sağlanması ile çek defterine sahip olunması hala yaygın kullanımını devam etmektedir. Ancak sıcak para akışının önüne geçerek, nakit hale getirmek için aracı olarak banka kullanımı işleyişi yavaşlatabilir fakat yaptırım gücüne sahiptir. Alacaklılık göstergesi olan Çek/Senet ile ödeme de, senet ise çeke göre biraz daha az yaptırımı olan ve daha yavaş işlemektedir. Yurtiçi tahsilatlarda hala yüksek oranda çek ve senet kullanımları söz konsudur.

Ödeme Şekilleri ve Alacak Yönetimi

Tüm ödeme şekilleri göz önüne alındığında, her birinin iki taraf için de var olan avantaj ve dezavantajlarını görebiliriz. Şirketlerin ya da kişilerin ödeme bilincine, alışkanlıklarına göre bütün ödeme şekilleri tercih edilebilir. Bu sebeple de, ARS Danışmanlık olarak tek bir ödeme yöntemini tavsiye etmemiz uygun olmaz fakat şirketiniz için verdiğiniz her kararın bir maliyeti olduğunu ve aynı zamanda bu kararların ileride doğabilecek riskleri de azalttığını hatırlamakta fayda var. Bizler, ARS Danışmanlık olarak, başarılı bir alacak yönetim süreci geliştirmek isteyen işletmeler için 155 Ülkede Uluslararası Alacak Yönetimi gerçekleştirmekteyiz.

Ancak tahsilatın gecikmesi ya da tahsil edilememesine giden noktada, sizlere tek ve açık bir tavsiye verebiliriz.  Alacak Yönetimi hizmetimizden etkin bir şekilde faydalanabilmeniz açısından yapılan ödemelerin kayıt altında olması, gerektiğinde ulaşılabilir ve kanıtlanabilir olması çalışmalarımızda bizlere efektif bir yol çizmektedir. İletişimsizlik, dönemsel çalkalanmalar, görüşülen kişilerde değişkenlik, aracı aksaklığı gibi tahsilatın gecikmesine sebep olan etkenlerin; kontrollerin sağlanması ve saptamanın yapılması ile önüne geçilebilmekte ve tahsil süresi o denli kısalmaktadır.

Yukarıda sayılan yöntemlerden herhangi birisi ile ödeme gerçekleşmezse ve geciken bir alacağınız olursa ARS Danışmanlık’a ihtiyacınız var demektir. Biz, geciken veya tahsil edilemeyen alacaklarınızın tahsili konusunda daima yanınızdayız.

ARS Danışmanlık olarak tahsilatta borçlu kişi/kurum ile en net ve doğru iletişim kanallarını oluşturmaktayız. Sunmakta olduğumuz ‘mahkeme öncesi’ alacak takip ve tahsilat hizmetlerimizle nakit akışınızın hızlanmasına katkı sağlamaktayız. Hem de bunu “Tahsilat Yoksa Masraf Yok” şeklindeki risksiz bir ücret politikası ile sunmakta ve güvenilir çözümler üretmekteyiz.

Siz tahsilatı dert etmeden işinize odaklanırken, Türkiye’nin ilk Uluslararası Tahsilat Ajansı olarak sizin alacaklarınızı yönetelim! Böylece siz kaliteli, güvenilir ve profesyonel hizmetlerimizle tanışırken; biz de uzmanı olduğumuz konuda ve işini severek yapan tüm ekibimizle sizlere fayda sağlayalım. İhtiyaçlarınızla ilgili her türlü sorunuzu görüşmek adına, +90 212 296 9147 nolu telefonumuzdan bizi arayabilir, sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilir veya email atabilirsiniz.

Senem Akgültan

Alacak ve Risk Yönetim Uzm. Yrd. | ARS DanışmanlıkKomisyon
Teklifi Al