Sağlık Sektöründeki Uluslararası Alacaklar

Son zamanlarda ülkemiz hatta dünyamız Corona virüs problemi içindedir. Bu virüsle mücadelede sağlık sektörü çalışanlarının yetkinliği önemlidir. Ayrıca, sağlık sektöründeki uluslararası alacaklar hastanelerin de finansal sıkıntısının olmaması gerekir.

ARS Danışmanlık olarak sağlık sektörünün öncü hastanelerine bir yılı aşkın bir süredir tahsil edilemeyen veya tahsili gecikmiş alacakları konusunda bir Tahsilat Ofisi olarak hizmet vermekteyiz.

Sağlık Sektöründeki Uluslararası Alacaklar

Sağlık Sektöründe Tahsilata İhtiyaç Olur Mu?

Bazı sigorta şirketleri hastanelere ödeme yapmaz. Bazen de yabancı hastalar ülkeler arası para transferi sorunundan dolayı borcunu ödeyemez. Sağlık sektöründeki uluslararası alacaklar bu şekilde oluşur.

Hastane Alacaklarının Tahsili Mümkün Mü?

Yurtdışındaki bir hastaya veya kuruma ulaşmak hem sıkı takip gerektiren hem de maliyetli bir işlemdir. Bu alacağı tahsil ederken özellikle aracı kurumlarla hastane arasındaki ticari iş birliklerini sonlandırmamak gerekir. Bunun yerine borcun ödenmeme nedenine inerek gelecekte oluşabilecek iş birliklerinin adımını atmak da önemlidir.

Mesela, yurtdışındaki bir aracı kurum 2016 döneminden beri Türkiye’deki bir hastaneye borcunu belli sebeplerle sürekli erteliyor. Ya da ödeme yapmak istememesinin kendine göre nedenleri bulunmakta diyelim. Yaklaşık 4 yıldır tahsil edilemeyen ve hastane yönetimin zamanını her yıl alan bir dosyadan bahsedelim. Tam da bu noktada dışarıdan konuya müdahil olacak üçüncü bir taraf konuyu çözebiliyor. Karşı taraf konunun ciddiyetini anlayıp mahkeme sürecine gitmek de istemediğinden bir anda tahsilat durumu oluşuyor.

155 ülkede mahkeme öncesi süreçte çözüm ortaklarımızla çalıştığımızdan dolayı o ülkenin kendi dilinde iletişime geçebiliyoruz. Ayrıca, ülkenin yasalarına göre borçlularla iletişim sağlayabiliyoruz. Sağlık sektöründeki uluslararası alacaklar konusunda başarılıyız.

Her dosyanın doğası farklı olduğu gibi hastanelerin de yönetim biçiminde farklılıklar doğar. Dosyalarda tahsilatı sağlamak için almış olduğumuz aksiyonlar farklılıklar göstermektedir.

Son bir yılda edindiğimiz tecrübelere istinaden hastanelerin aracı kurumlardan alacaklarını tahsil etmek yabancı borçlulardan alacaklarını tahsil etmekten daha çabuk sonuçlanabiliyor.

Şahıs alacaklarında hastayı iyi dinlemek ve iletişimi doğru noktadan kurmak önemlidir. Ayrıca, ileriki süreçte hastaneye olan ihtiyacını doğru şekilde anlatmak iyi bir tahsilatın yolunu açar. Şahıs alacaklarında sigorta şirketi de devreye girdiğinden dolayı sıkı takip+ doğru iletişim+ ödemeyi alma isteği sizi başarılı yola sürükler.

Sonuç olarak hastane personelinin eforunu tahsilat yapmak yerine iş tanımlarına odaklanmalarını sağlayın. Dosyalarınızın tahsilat kabiliyeti düşmeden bir tahsilat ofisinden destek alın.

 

Hazal Tirnavi

Co-Director Türkiye İlişkiler | ARS Danışmanlık

 

Kategori: Blog
Önceki yazı
Collection – Çağrı Merkezi Buluşması
Sonraki yazı
Tahsili Geciken Alacakları Hızlandıran Tavsiyeler