Sağlık Sektöründeki Uluslararası Alacaklar

Son zamanlarda ülkemizin hatta dünyanın içinde bulunduğu Corona virüs problemi sağlık sektöründe çalışanların yetkinliği kadar hastanelerin finansal sıkıntısının olmaması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

ARS Danışmanlık olarak sağlık sektörünün öncü hastanelerine bir yılı aşkın bir süredir tahsil edilemeyen veya tahsili gecikmiş alacakları konusunda bir Tahsilat Ofisi olarak hizmet vermekteyiz.

Sağlık Sektöründe Tahsilata İhtiyaç Olur mu?

Hastanelerin yabancı hasta, aracı şirket, sigorta şirketinin çeşitli sebeplerle hastaya parasını ödemediğinden doğan borçlar şeklinde farklılık göstermektedir. Az da olsa bazı ülkelerde para transferi neden dolayı borcunu ödeyemeyen hastalarla da karşılaşılabiliyor.

Hastane Alacaklarının Tahsili Mümkün mü?

Yurtdışındaki bir hastaya ve ya kuruma ulaşmak hem sıkı takip gerektiren hem de maliyetli bir işlemdir. Bu alacağı tahsil ederken özellikle aracı kurumlarla hastane arasındaki ticari iş birliklerini sonlandırmak yerine borcun ödenmeme nedenine inerek gelecek de oluşabilecek iş birliklerinin adımın atmak da önemlidir. 

Mesela, yurtdışındaki bir aracı kurum 2016 döneminden beri Türkiye’deki bir hastaneye borcunu belli sebeplerle sürekli erteliyor ve ya ödeme yapmak istememesinin kendine göre nedenleri bulunmakta diyelim. Yaklaşık 4 yıldır tahsil edilemeyen ve hastane yönetimin zamanını  her yıl alan bir dosyadan bahsedelim. Tam da bu noktada dışarıdan konuya müdahil olacak üçüncü bir taraf konuyu çözebiliyor; karşı taraf konunun ciddiyetini anlayıp mahkeme sürecine gitmek de istemediğinden bir anda tahsilat durumu oluşabiliyor. 

155 ülkede mahkeme öncesi süreçte çözüm ortaklarımız ile çalışmakta olduğumuzdan dolayı o ülkenin kendi dilinde iletişime geçebiliyoruz ve o ülkenin yasalarına göre borçlularla iletişim sağlayabiliyoruz.

Her dosyanın doğası farklı olduğu gibi hastanelerinde yönetim biçiminde de farklılıklar doğduğundan dolayı dosyalarda tahsilatı sağlamak için almış olduğumuz aksiyonlar farklılıklar göstermektedir.

Son bir yılda edindiğimiz tecrübelere istinaden hastanelerin aracı kurumlardan alacaklarını tahsil etmek yabancı borçlulardan alacaklarını tahsil etmekten  daha çabuk sonuçlanabiliyor.

Şahıs alacaklarında da hastayı iyi dinlemek ve iletişimi doğru noktadan kurmak ve ileriki süreçte hastaneye olan ihtiyacını doğru şekilde anlatmak iyi bir tahsilatın yolunu açmaktadır. Şahıs alacaklarında sigorta şirketi de devreye girebildiğinden dolayı sıkı takip+ doğru iletişim+ ödemeyi alma isteği sizi başarılı yola sürükler.

Sonuç olarak hastane personelinin eforunu tahsilat yapmak yerine iş tanımlarına odaklanmalarını sağlayarak dosyalarınızın tahsilat kabiliyeti düşmeden bir tahsilat ofisinden destek alınmalıdır.

 

Hazal Tirnavi

Co-Director Türkiye İlişkiler | ARS Danışmanlık