Tahsili Geciken Alacakları Hızlandıran Tavsiyeler

Tahsil edilememiş alacaklar her firma için ciddi bir problem oluşturmaktadır. Bu noktada içeriğimizde sizlere tahsili geciken alacakları hızlandıran tavsiyeler vereceğiz. Tahsili geciken yurtiçi ya da yurtdışı alacaklar, nakit akışını negatif yönde etkilemektedir. Peki, alacaklarınızı tahsil etmenizde size yardımcı olacak ne gibi yöntemler var?

Tahsili Geciken Alacakları Hızlandıran Tavsiyeler

ARS Danışmanlık olarak yurtiçi ve yurtdışı tahsilatlar hususundaki tecrübelerimize dayanarak tahsili geciken alacakları hızlandıran tavsiyeleri sizlerle paylaşmak isteriz.

1)Alacağınızı geciktirmiş olan müşteriniz ile ilk görüşmenizi gerçekleştirmeden önce mutlaka önden bir hazırlık yapın. Borcun nedeni, net tutarı ve vade tarihinin üzerinden ne kadar geçtiği vb… detaylara vereceğiniz cevapların hazır olması, görüşmenizde sizi güçlü kılar.

Ödeme yapmayan müşteriniz ile iletişime geçmeden önce; müşteriyle olan iş geçmişinizin hikayesini araştırın, hatırlayın ve itirazların gelebileceği konularda da hazırlıklı olmaya çalışın.

Elbette itiraz veya sert tutum ile karşılaştığınız durumlar olacaktır. Sert tutum ile karşılaştığınız durumlarda stres yönetim becerilerinizi devreye sokmanız, durum ile başa çıkabilmeniz için en önemli unsurlardan biri olacaktır. 

2)Ödemesini geciktiren müşterilerinize ödemesinin neden geciktiğini öncelikle arayarak öğrenin. Müzakere ederken, mutabık kaldığınız tutarla ilgili ödeme tarihini mutlaka netleştirin.

3)Her görüşmeniz sonrasında mutlaka email göndermeyi ve ödeme sözü verdiği tarih ile birlikte özet bir şekilde açıklamayı unutmayın. Emaillerinizde ödemenin şekli , fatura numarası ve borç tutarı gibi önemli detayların altını çizin veya renklendirin. Günde onlarca email alıyoruz ve hem muhataplarımızın dikkatini çekmek hem de ödemeyle ilgili işlerini kolaylaştırmak adına bu gibi temel vurgular önem taşımaktadır. 

Bu 3 ipucunu kullanarak alacağınız aksiyonların nasıl fark yarattığına şaşıracaksınız. Çünkü bu temel dokunuşlar, hem müşterinizle geçmişteki bağınıza dayanarak karşı tarafta sorumluluk hissini artıracak, hem de net, talepkar ve kibar olmanız karşı tarafı harekete geçirecektir. 

Tahsili Geciken Alacakları Hızlandıran Tavsiyeler

Alacak Takibi Ciddi ve Zor Bir İştir

Yurtiçi ya da yurtdışı alacaklarınızın tahsilinde etkili tahsilat teknikleri ve doğru iletişim başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Alacak takibi tahsili geciken alacakları hızlandıran tavsiyeler arasında yer alır. 

Tahsilatın gecikmesiyle birlikte hemen aklınıza mahkeme aşaması gelmemelidir. Ticarette her iki tarafın da birbirine ihtiyacı vardır. İcra takibi veya mahkemeye başvurmak müşteriniz ile bütün bağınızı koparmanız anlamına gelir. 

Alacak takip sürecini yürütmek de pek çok hassasiyete dikkate almayı gerektirir. Bu sebeple ciddiye alınmalı ve gereken ehemmiyet gösterilmelidir. Evet, tahsilat zor bir iştir ama belirsizlik içeren her iş zordur. 

İşi Uzmanın Bırakın

Tahsili geciken alacakları hızlandıran tavsiyelerden birisi de işi uzmanına bırakmaktır. ARS Danışmanlık olarak alacak yönetimi hizmetlerimiz ile karşınızdayız. Bu hizmetimizle birlikte müşterileriniz ile bağınızı koparmadan alacaklarınızı tahsil etme imkanını sunuyoruz. 

2011’den bugüne ‘Tahsilat Yoksa Masraf Yok sloganımız ile mahkeme öncesi ‘uzlaşma’ aşamasında tahsilatı sağlarız. Böylece uluslararası alacak yönetimindeki öncülüğümüzü koruyoruz. 

Yurtdışı alacakların takibi ve tahsili konusunda, borçlunun bulunduğu ülkelerdeki  yerel çözüm ortaklarımız ile birlikte hem alacağınızın bulunduğu ülkedeki borçlular ile aynı dilde hem de ilgili ülkenin iş ve ticaret kurallarına uygun kanallar ile çözüm yolları üretebiliyoruz.

Yurtdışı Alacaklarınızdan Vazgeçmeyin

Yıllardır süregelen deneyimlerimize dayanarak incelemeler yapıyoruz. Bu kapsamda birçok firmanın yurtdışında bulunan alacaklarını ertelediklerini ve ulaşamadıklarında ya da ödeme sözü almalarına rağmen verilen sözün tutulmaması ile birlikte artık vazgeçtiklerini sıkça gözlemliyoruz. 

Oysa ki Türkiye’de az bilinen ama yurtdışında yaygın olarak kullanılan tahsilat ajansları aracılığı ile tahsili geciken alacaklarınızı kısa sürede kasanıza sokabilirsiniz. Türkiye’deki ilk ‘uluslarası tahsilat ajansı’ olarak, sizlere hizmet veriyoruz. 155 ülkede kurmuş olduğumuz ve 4000 üzerinde kişiden oluşan ağımızla sahip olduğumuz bir güçlü altyapımız var. Bu sayede sizlere fayda sağlamak için hazırız. Yerli ve milli bir tahsilat ajansıyla çalışmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte İstanbul’daki ofisimiz üzerinden, tek bir merkezle tüm ülkelerdeki alacaklarınızı takip edebilirsiniz.

Uluslararası bir tahsilat ajansının borçlu taraf ile iletişime geçmesi, sizin kurumsal olarak algınızın artmasını sağlar. Ayrıca alacağınızın profesyonel bir yaklaşım ile ele alınmasına yardımcı olacaktır.

Tahsili Geciken Alacakları Hızlandıran Tavsiyeler

Tahsilat sevilir mi? Evet…

Son yıllarda müşterilerimizin talebi doğrultusunda, zaten yurtdışındaki alacak dosyalarını takip etmekte olduğumuz uluslararası firmaların, yurtiçindeki alacaklarında da tahsilat takip ve yönetim hizmetleri vermeye başladık. 1 yıldan genç dosyalarda ciddi başarılar elde ettik. %78 başarı oranını müşterilerimizin yurtiçi alacaklarının tahsilatında da yakalamış olmaktan gurur duyuyoruz. Genç, kalifiye, eğitimli ve deneyimli ekibimiz sayesinde bu oranı yukarıya taşıyabileceğimize inanıyoruz. 

İşini severek yapan bir firmayız. Verdiğimiz hizmetle;

  • Hem firmalara,
  • Hem de ekonomimize sağladığı katkıların farkında olan bilinçli bir ekiple beraber yol almak gücümüzü artırıyor.

Tahsili geciken alacakları hızlandıran tavsiyelerimizi sizlerle paylaştık. Daha fazla bilgi için bizi takipte kalın. 

Türkiye’nin öncü ve lider tahsilat ajansı olan ARS Danışmanlık ekibi olarak, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sizlerin de tahsili gecikmiş yurtdışı veya yurtiçi alacaklarınızın yönetiminde destek vermek için hazırız. Ücretsiz danışmak ve bilgi almak için bizi +90 212 296 9147 nolu telefonumuzdan arayabilir, veya dilerseniz email atabilirsiniz. 

 

Ceyda Aydın 

Yurt içi Tahsilat Direktörü | ARS Danışmanlık

Kategori: Blog
Önceki yazı
Sağlık Sektöründeki Uluslararası Alacaklar
Sonraki yazı
Etkin Tahsilat Yönetimi Nasıl Yapılır?