‘Tahsilat Yoksa Masraf Yok’ Rahatlığı ile Tanışın

Uluslararası Alacak Yönetimini Türkiye ile tanıştıran ARS Danışmanlık, müşterilerinin yurtdışındaki alacaklarını sadece hızlı bir şekilde tahsil etmekle kalmıyor. Aynı zamanda en az masrafla bu süreci atlatmalarını sağlıyor. Bunu yaparken bütün riskleri kendisi üstlenerek sürecin takibini sağlıyor. 155 ülkede bulunan yerel çözüm ortaklarıyla birlikte uluslararası alanda tahsilat işlemlerini gerçekleştiriyor. Şimdi tahsilat yoksa masraf yok rahatlığı ile tanışma zamanı!

Alacaklı firma, tahsili gecikmiş alacakları için ARS Danışmanlık ile çalışmaya başladığı zaman bilir ki Tahsilat Yoksa Masraf Yok. Yani alacaklı olan firmanın hesabına tahsilat gerçekleştikten sonra ve tahsil edilen tutar üzerinden anlaşılan komisyon oranında hizmet bedeli doğmaktadır.

Bunun rahatlığıyla birlikte bütün Alacak Yönetimi sürecini ARS Danışmanlık’ın kendi profesyonel ekibine ve  dolaylı olarak yurtdışındaki yerel çözüm ortaklarına bırakır.

Nakit Akışınız için Risksiz Bir Model

Mahkeme öncesi uzlaşma sürecinde hizmetlerimizden yararlanan müşterilerimizin; tahsilatları hızlanarak maliyetlerinde ise ciddi azalma görülmektedir. Bu da nakit akışını iyileştirerek, ticarette sürekliliğin sağlanmasında önemli rol oynar.

155 Ülkede bulunan yerel çözüm ortaklarımız bulunuyor. 4000’den fazla personelden oluşan global ağımız sayesinde sizlere hizmet veriyoruz. Borçlunun ana dilinde iletişime geçiyoruz. Aracı kurum olarak çözüm ve sonuç odaklı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşteri kaybı yaşanmadan tahsilatın gerçekleşmesine özen göstermekteyiz.

2011 yılından bugüne, yani kurulduğumuz ilk günden beri, Tahsilat Yoksa Masraf Yok prensibiyle çalışıyoruz. Sizler için risksiz bir yaklaşım ile alacaklarınızın tahsili için çalışmaktayız.

Bir Örnek ile Açıklayalım

Diyelim ki yurtdışındaki bir ülkedeki müşterinizin size 100.000 EUR borcu var. Anlaştığınız vade süresi dolmuş olmasına rağmen ödemesi maalesef gerçekleşmemiş. Örneğimizde komisyon oranımızın %15 olduğunu kabul edelim. Tabi ne kadar erken sürede bizi yetkilendirirseniz, bu komisyon oranı daha da düşük olacaktır.

Çalışmalarımıza başladıktan sonra, eğer yurtdışındaki borçlu firma sizin hesabınıza 10.000 EUR öderse, bizim de hizmet bedelimiz 1.500 EUR olacaktır. Eğer borçlu firma ek olarak 20.000 EUR tutarında bir ödeme daha yaparsa, bizim de bu ikinci ödemenin teyidinden sonra da hizmet bedelimiz olarak ek 3.000 EUR hakediş bedelimiz doğacaktır. Eğer borçlu firma çalışmalarımıza rağmen yurtdışındaki borçlu firma size hiçbir ödeme yapmamışsa, siz de bize herhangi bir  hizmet bedeli ödemiyorsunuz.

Elbette çalışmalarımıza başladıktan sonra, en kısa sürede ve en yüksek tutarda tahsilat yapmaya sizden daha istekli oluyoruz. Ama farklı gerekçelerle bazen daha kısa sürede tahsilat için, kısmi iyi niyet ödemeleri talep edebiliyor. Yahut gelişmelere göre taksit seçeneği sunmak gibi borç yapılandırma imkanlarını da müzakere edebiliyoruz. Müşterilerimizin bilgisi ve onayı olmadan hiç bir mutabakat sağlanmaz. Amacımız, müşterilerimizin çıkarlarını koruyarak, onlar için en karlı yolun bulunmasını ve uygulanmasını sağlamaktır.

Komisyon Oranlarımız Nelere Bağlı?

Dünyanın neresinde olursa olsun, alacağınız ile ilgili yalnızca tahsilat gerçekleştikten sonra ve en başta anlamış olduğumuz komisyon oranı üzerinden hakedişimizi talep ediyoruz. Hak ediş bedelimiz dosyaya özgü komisyon oranı ile şirketiniz hesaplarına yansıyan tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Komisyon oranımızı belirleyen etmenler ise, borç yaşı ve borç tutarıdır. 

Bir tahsilat ajansı için, borç yaşı şöyle hesaplanır. Alacağın doğduğu gün, yani yurtdışına fatura kestiğiniz tarihten itibaren, bu alacağın takibi için bizi yetkilendirdiğiniz güne kadar geçen zaman. Yurtdışındaki müşterinizle anlaştığınız vade süreniz ne olursa olsun, borç yaşı hesaplanırken, ödemesi gecikmiş olan ilgili faturanızın tarihi baz alınarak hesaplanır. Eğer birden fazla ödenmemiş faturanız varsa, ödenmemiş en eski faturanız baz alınır.

Borç yaşının yüksek olması tahsilat başarısını azaltan, haliyle de komisyon oranımızı artıran en önemli etmenlerdendir. Bu aynı zamanda tahsilatın gerçekleşme olasılığı ile de doğru orantılıdır. Gecikmeden yetkilendirilmemiz ve erken teşhis bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

1 yıldan Genç Dosyalarda Başarı Oranımız %78

Müşterilerimizin bugüne kadar tahsil edemediği, gözden çıkardığı veya şüpheli alacak olarak kaydettiği birçok alacağını da tahsil ettik. 1 seneden az borç yaşına sahip alacaklarda ise %78 gibi bir oranla başarımızı sürdürmekteyiz.

Borç tutarı da yine komisyon oranlarımızı belirleyen faktörlerdendir. Borç tutarı yükseldikçe, örneğin 1 milyon USD’nin üzerindeki yurtdışı alacaklarda, mahkeme öncesi uzlaşma yöntemiyle tahsilat yine görece daha zordur. Bu tutar ve üzerindeki alacaklarda ya ciddi bir ihtilaf vardır. Ya ilgili alacak artık borçlunun ülkesinde zaman aşımına uğramıştır. Ya da yurtdışındaki borçlu firma artık iflas etmiştir.

Benzer şekilde, 10.000 EUR’nun altındaki yurtdışı alacaklarında da tahsil kabiliyeti düşmektedir. Bunun de en büyük sebebi, yurtdışındaki borçlunun ‘mahkemeye nasılsa gidilmez’ gibi bir tutuma bürünme ihtimalinin yüksekliğidir. Ki bu tutuma giren yabancı borçular da, neredeyse borç tutarına yakın bir oranda mahkeme masraflarının doğacağını tahmin ederek uzlaşma aşamasında zorluk çıkarabilir.

Yine de, ARS Danışmanlık olarak, borç tutarı ne olursa olsun, yurtdışında tahsili geciken veya tahsil edilmemiş alacaklarınız için hizmetinizdeyiz.

Yıllardır süregelen deneyimlerimiz neticesinde, farklı borç tutarındaki dosyalardaki uygun yaklaşım stratejilerimizle önemli başarılara imza atmış bulunuyoruz. Elbette borcu gösterir belgelerin güçlülüğü de bunda önemli rol oynuyor. Örneğin;

  • Taraflar arasındaki sözleşme,
  • Sipariş formları,
  • Proforma faturalar,
  • Gümrük beyanları,
  • Varsa daha önce yapılmış ödemelerin dekontları,
  • Taraflar arasındaki email yazışmaları gibi delillerin varlığı ve çokluğu yol haritamızı belirlerken bizlere de ışık tuttuğu gibi dosyanın tahsilat başarısını da artırıyor.

Yıllar Süren Mahkeme Aşamaları Her Ülkede Masraflı

Yasal yollara başvurmak yurtiçinde ve yurtdışında maliyetli bir süre. Yıllarca devam eden dava aşamasında her iki taraf hem maddi hem manevi açıdan zorluklar yaşıyor.

Halbuki yurtdışı alacaklarınız için mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında ve bizimle  başarı şansınız daha yüksek.

Tahsilat ofisiniz olarak bu çalışma prensiplerimiz ile yurtiçi ve yurtdışı alacak dosyalarınızda uzlaşma yollarını bir anda tüketmeden doğru müdahaleler ve küçük dokunuşlarla;

  • risksiz,
  • Etkin,
  • Hızlı bir şekilde mahkeme öncesi tahsilat sürecini yürütüyoruz.

Hem de bunu Tahsilat Yoksa Masraf Yok diyerek ve önemlisi işimizi severek yapıyoruz.

Siz tahsilatı dert etmeden işinize odaklanırken, biz sizin alacaklarınızı yönetelim!

Böylece siz kaliteli, güvenilir ve profesyonel hizmetlerimizle tanışabilirsiniz. Biz de uzmanı olduğumuz konuda ve işini severek yapan tüm ekibimizle sizlere fayda sağlayabiliriz. İhtiyaçlarınızla ilgili her türlü sorunuzu görüşmek adına, +90 212 296 9147 nolu telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz. Ayrıca email yollayabilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Senem Akgültan | Alacak Yönetimi Uzman Yardımcısı 

Kategori: Blog
Önceki yazı
Yurt Dışındaki Müşteriniz Ödemesini Geciktirdiğinde Neler Yapmalısınız?
Sonraki yazı
Yurt Dışı Alacaklarının Tahsil Edilememesi Durumunda Neler Yapılabilir ?