Yurt Dışı Alacaklarının Tahsil Edilememesi Durumunda Neler Yapılabilir ?

İşletmelerin sektördeki konumları nasıl olursa olsun mal ve hizmetlerin üretilmesi önem taşır. Bunların müşteri kitlesine ulaşıp nakde çevrilmesi de bunun kadar önemlidir.

Ekonominin daraldığı dönemlerde, işletmelerin satışlarının azalmasını engellemek tahsil riskini de doğurur. Kredili satışların yaygın olduğu bir ekonomide, tahsilatta bazı sorunlar mümkündür. Üstelik bu durum zamanla işletmenin sürekliliğini de tehlikeye sokar. Özellikle yurt dışı alacaklarının tahsil edilememesi büyük problemler doğurur.

Vadesinde tahsil edilemeyen ve ileride tahsil edilip edilemeyeceği kesin olarak belli olmayan yurt içi ve yurt dışı alacaklar “şüpheli alacak” durumundadır. Vergi kanunları sayesinde bu tür sorunlar sonucu ortaya çıkan zararlar, karşılık ayrılması suretiyle kısmi olarak telafi edilmeye çalışılmaktadır.

Birçok şirket bu yolu tercih edip alacaklarının en azından bir kısmını telafi ederek alacaklarının takibini sonlandırmaktadır. Ancak “inkasso” kavramının farkında olan şirketler ise öncesinde tüm yolları denemek ister.

Vade süresi dolmuş, üstelik yurt dışında olan alacağınızın inkasso sürecindeki tahsili konusunda önemli maddeler nelerdir? Bu yazımızda yurt dışı alacaklarının tahsil edilememesi konusunda istediğiniz bilgilere ulaşacaksınız.

yurt dışı alacaklarının tahsil edilememesi

1.      Borçlu Yönetimi

Sorunsuz bir tahsilat borçlu şirketi iyi anlamak ile başlar. İhtiyaçlara uygun ödeme seçenekleri sunarak da sonuçlanır. Bu iki nokta arasında borçlu şirketi iyi anlamak ve süreci iyi ilerletmek büyük önem taşır. Bu süreçte yani yurt dışı alacaklarının tahsil edilememesi konusunda yapılan bir hata tüm tahsilat sürecini etkiler.

2.     Aynı Dil, Kültür ve Kanunlara Hakimiyet

Uluslararası alacak söz konusu olduğunda, farklı dil, kültür ve kanunlarla karşı karşıyasınız demektir. Üstelik borçlunuzun ticari geleneği sizin alışık olduğunuz gelenekten çok farklı olabilir. Bu durum uluslararası alacak tahsilatını daha zor hale getirecektir. Ayrıca çalıştığınız her ülke için ekibinizde bir personel bulundurmak sizler için oldukça zorlayıcı ve maliyetlidir.

3.     Aynı Ülkede Bulunmak

Ne yazık ki borçlu şirketlerin elini oldukça güçlendiren bir maddedir. Üstelik borçluların ödeme önceliği vermesi aynı ülkedeki alacaklılara oranla daha düşüktür. Bunun çözümü için çalışılan her ülkeye bir şube açılması çok mantıklı görünmemektedir. Ek olarak içinde bulunduğumuz pandemi dönemi gibi mücbir sebepler de vardır. Bu durum dikkate alındığında bazen ilgili ülkeye ulaşmak da çok zor olabilir. Bu da yurt dışı alacaklarının tahsil edilememesi gibi sorunlar oluşturur.

4.      Dünya Çapında Bilgi

155 ülkede alacak yönetimi konusunda sizlere danışmanlık hizmeti veren şirketle çalışmıyorsanız bu süreç sizin için zordur. Örneğin; borçlunun bulunduğu ülkedeki genel süreç hakkında bilgi almanız ileride atacağınız adımlar için önemlidir.

ARS Danışmanlık olarak, kuruluşumuz 2011 yılından beri Türkiye merkezlidir. 155 ülkede Uluslararası Alacak Yönetimi hizmeti veren uzman bir Tahsilat Ajansıyız. Müşterilerimiz adına ilgili ülkenin ticari ve hukuk kuralları çerçevesinde borçlu firmalarla görüşüyoruz. Bu şekilde Mahkeme Öncesi Uzlaşma Aşamasında tahsilatın gerçekleştirilmesini sağlamaktayız.

Şirketiniz için borçlu firmaları yerinde ziyaret edip sorunun kaynağına iniyoruz. Etkin çözümler ile kısa sürede tahsilatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tüm bu işlemleri yaparken müşteri kaybı yaşanmadan tahsilat en önem verdiğimiz noktalardan biridir.

Müşterilerimizin şirket bünyelerinde bulundurması bazen çok zorlayıcı olan tüm bu maddeleri onlar adına her geçen gün de geliştirerek bünyemizde bulundurmaktayız.

Alacağınız hangi ülkedeyse o ülkede sizin için dosyanızı aynı dil ve kanunlar kapsamında çalışacak partnerimiz bulunmaktadır. Bu sayede tüm bu süreçlerden geçmeden işin uzmanından uluslararası alacak yönetimini deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Yurt dışı alacaklarının tahsil edilememesi konusunda da sizlere yardımcı oluyoruz.

Alacak Yönetimi başlı başına bir uzmanlık gerektirirken bir de Uluslararası Alacak Yönetimi ile karşı karşıya geldiyseniz, zaman kaybetmeden +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuz aracılığıyla iletişime geçebilir bu sayede sizler için sunacağımız teklifi öğrenebilirsiniz.

Belki de alacağınız “şüpheli” değildir.

Kader KARATAŞ

Alacak ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.

ARS DANIŞMANLIK

 

Kategori: Blog
Önceki yazı
‘Tahsilat Yoksa Masraf Yok’ Rahatlığı ile Tanışın
Sonraki yazı
Tahsilat Yöntemlerini Oluşturan Ödeme Seçenekleri