Yurt Dışı Alacaklarının Tahsil Edilememesi Durumunda Neler Yapılabilir ?

İşletmelerin sektördeki konumları nasıl olursa olsun mal ve hizmetlerin üretilmesi kadar, bunların müşteri kitlesine ulaşıp nakde çevrilmesi de bu kadar büyük önem taşır.

Ekonominin daraldığı dönemlerde, işletmelerin satışlarının azalmasını engellemek ve/veya satışlarını arttırmak ne yazık ki vadeli satış yöntemi beraberinde alacakların tahsil riskini de doğurur. Kredili satışların yaygın olduğu bir ekonomide, tahsilatta bazı sorunlarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Üstelik bu durum zamanla işletmenin sürekliliğini de tehlikeye sokar.

Vadesinde tahsil edilemeyen ve ileride tahsil edilip edilemeyeceği kesin olarak  belli olmayan yurt içi ve yurt dışı alacaklar “şüpheli alacak” durumundadır. Vergi kanunları sayesinde bu tür sorunlar sonucu ortaya çıkan zararlar, karşılık ayrılması suretiyle kısmi olarak telafi edilmeye çalışılmaktadır.

Bir çok şirket bu yolu tercih edip alacaklarının en azından bir kısmını telafi ederek alacaklarının takibini sonlandırmaktadır. Ancak “inkasso” kavramının farkında olan şirketler ise öncesinde tüm yolları denemek istemektedir.

Peki vade süresi dolmuş, üstelik bir de yurt dışında olan alacağınızın inkasso sürecindeki tahsili konusunda önemli maddeler nelerdir;

Borçlu Yönetimi: Sorunsuz bir tahsilat gerçekleştirmek borçlu şirketi iyi anlamak ile başlar, ihtiyaçlara uygun ödeme seçenekleri sunarak da sonuçlanır. Bu iki nokta arasında borçlu şirketi gerçekten çok iyi anlamak ve süreci iyi bir şekilde ilerletmek büyük önem taşır. Bu süreçte yapılan bir hata tüm tahsilat sürecini etkiler.

Aynı Dil, Kültür ve Kanunlara Hakimiyet: Uluslararası alacak söz konusu olduğunda, farklı dil, kültür ve kanunlarla karşı karşıyasınız demektir. Üstelik borçlunuzun ticari geleneği sizin alışık olduğunuz gelenekten çok farklı olabilir. Bu durum uluslararası alacak tahsilatını daha zor hale getirecektir. Ayrıca çalıştığınız her ülke için ekibinizde bir personel bulundurmak sizler için de oldukça zorlayıcı ve maliyetlidir.

Aynı Ülkede Bulunmak: Ne yazık ki borçlu şirketlerin elini oldukça güçlendiren bir maddedir. Üstelik borçluların ödeme önceliği vermesi aynı ülkedeki alacaklılara oranla daha düşüktür. Bunun çözümü için çalışılan her ülkeye bir şube açılması çok mantıklı görünmemektedir. Ek olarak içinde bulunduğumuz pandemi dönemi gibi mücbir sebepler de dikkate alındığında bazen ilgili ülkeye ulaşmak da çok zor olabilir.

Dünya Çapında Bilgi: Eğer 155 ülkede alacak yönetimi konusunda sizlere danışmanlık hizmeti veren bir şirket ile çalışmıyorsanız bu süreci yönetmeniz oldukça zorlaşacaktır. Örneğin; borçlunun bulunduğu ülkedeki genel bir süreç hakkında bilgi almanız ileride atacağınız adımlar için hayati öneme sahiptir.

ARS Danışmanlık olarak biz, kuruluşumuz 2011 yılından beri Türkiye merkezli 155 ülkede Uluslararası Alacak Yönetimi hizmeti veren uzman bir Tahsilat Ajansıyız. Müşterilerimiz adına ilgili ülkenin ticari ve hukuk kuralları çerçevesinde borçlu firmalarla görüşerek Mahkeme Öncesi Uzlaşma Aşamasında tahsilatın gerçekleştirilmesini sağlamaktayız.

Şirketiniz için borçlu firmaları yerinde ziyaret edip sorunun kaynağına inerek, etkin çözümler ile kısa sürede tahsilatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tüm bu işlemleri yaparken müşteri kaybı yaşanmadan tahsilat en önem verdiğimiz noktalardan biridir.

Müşterilerimizin şirket bünyelerinde bulundurması bazen çok zorlayıcı olan tüm bu maddeleri onlar adına her geçen gün de geliştirerek bünyemizde bulundurmaktayız.

Alacağınız hangi ülkede ise o ülkede sizin için dosyanızı aynı dil, kültür ve kanunlar kapsamında çalışacak bir partnerimiz bulunmaktadır. Bu sayede tüm bu süreçlerden geçmeden işin uzmanından uluslararası alacak yönetimini deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Alacak Yönetimi başlı başına bir uzmanlık gerektirirken bir de Uluslararası Alacak Yönetimi ile karşı karşıya geldiyseniz, zaman kaybetmeden +90 212 296 91 47 numaralı telefonumuz aracılığıyla iletişime geçebilir bu sayede sizler için sunacağımız teklifi öğrenebilirsiniz.

Belki de alacağınız “şüpheli” değildir.

Kader KARATAŞ

Alacak ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.

ARS DANIŞMANLIKKomisyon
Teklifi Al