Almanya’da Borç ve Alacak Takibi

Almanya’da borç ve alacak takibi konusunda tüm alacak takip sürecini bir kaç adım ile başlatabilirsiniz. Nerede olursanız olun alacak takibi, her zaman zor ve zaman alan zor bir süreçtir. ARS Danışmanlık uluslararası tahsilatlar konusunda uzman bir kuruluştur. Yerel çözüm ortakları ile borçlunun ana dilinde iletişim kurarak Almanya’da alacak yönetimini gerçekleştirir.

Başlıca Ticaret ortakları ABD, Fransa, Çin, Hollanda olan Almanya’nın Türkiye ile arasındaki ekonomik ilişkiler uzun yıllardır sürmektedir. Türkiye’de çok sayıda Alman şirketin yatırımları olduğu gibi Türk kökenli Almanlar veya Türk vatandaşları tarafından Almanya’da kurulan binlerce şirket bulunmaktadır. İki ülke karşılıklı olarak çok sayıda kişiye istihdam sağlamaktadır.

Türkiye Ve Almanya Arasındaki Ticari İlişkileri

Almanya, TÜİK verilerine göre 2018 yılında yaklaşık 36,5 milyar Dolar toplamla beraber ülkemizin en büyük ticaret ortağıdır. Böylelikle en önemli ihracat pazarı olmayı sürdürmüştür. 2018 yılında 2017’ye kıyasla, ihracatımız %6,78 artmıştır. Bu çerçevede ithalatımız ise %4,2 oranında azalmıştır. Türkiye’de kurulu yabancı sermayeli firma sayısı bakımından Almanya ilk sırada yer almaktadır. Almanya’daki Türk işletmelerinin sayısı 80 bin civarındadır. Söz konusu işletmeler, 52 milyar Dolar’dan fazla ciro yaratmakta ve yaklaşık 500 bin kişiye istihdam imkânı sağlamaktadır. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Almanya’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde, borçlunun ana dilinde iletişim kurmak gerekir. Çünkü o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık  Almanya’daki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Dolayısıyla borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle;

 • Alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi,
 • Açıklık ve güvenilirliği ilke edindik.


Tüm çalışmalarımız
 “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Bu yüzden tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almalarına gerek kalmaz. Hatta masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Almanya’da Alacak ve Borç Takibinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacaklarınızın tahsiliyle ilgili olarak bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Dolayısıyla böyle bir durumda Almanya’da bir avukatla irtibata geçmek lk seçeneğiniz olur. Hatta aklınıza, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri,
 2. Almanya yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar,
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden ARS Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideridir. Kısacası mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Almanya’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Böylelikle borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Almanya’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı  %78 olmaktadır.  Erken müdahalede dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmaktadır. Ayrıca böyle bir durumda komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar  alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Nitekim büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar.  Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Almanya’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Almanya kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek  ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Almanya’daki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Almanya’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.