Sri Lanka’da Borç ve Alacak Takibi

Sri Lanka’da borç ve alacak takibi kapsamında ARS Danışmanlık olarak sizlere profesyonel destek sağlıyoruz.

Sri Lanka’nın başlıca ticaret ortakları ABD, İngiltere, Hindistan, Almanya’dır. Türkiye ile Sri Lanka arasındaki ilişkiler genel olarak olumludur. Ancak derin tarihî ve kültürel bağlarına karşın son yıllara kadar zayıf düzeyde seyreden Türkiye-Hindistan ilişkileri doğal olarak Sri Lanka ile olan ilişkilerde de görülmektedir.

Türkiye ve Sri Lanka Arasındaki Ticari İlişkileri

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2000’li yılların başlarında hızlı bir artış gösterdikten sonra, 2010’lu yıllarda yıllık 100-200 milyon dolar aralığında dengeli bir seyir takip etmektedir. Bu kapsamda, iki ülke arasındaki 2002 yılında 27 milyon dolar olan ticaret hacmi, 2007 yılında 98 milyon dolara, 2010 yılında da tarihindeki en yüksek seviye olan 188 milyon dolara yükselmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi son olarak 2017 yılında 185 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Sri Lanka’nın başlıca ihraç ürünü olan çay, Türkiye’ye yönelik ihracatında da başı çekmektedir. Türkiye’nin Sri Lanka’dan aldığı diğer başlıca mallar, iplik, tekstil ürünleri, kullanılmış dış lastik, kömür, tabii mineral maddelerdir. Buna karşın Sri Lanka Türkiye’den mensucat ürünleri, deri ve kösele ürünleri, mayalar, kara taşıtları aksamı, mermer, karbonat, pamuk, buzdolabı ve derin dondurucu gibi ürünler ithal etmektedir. Hali hazırda Sri Lanka’da 7 Türk firması faaliyet göstermektedir. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Sri Lanka’da borç ve alacak takibi sürecinde, borçlunun ana dilinde iletişim kurarız. Çünkü o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmeniz önemlidir. ARS Danışmanlık Çek Cumhuriyeti’ndeki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Böylelikle borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edindik. Nitekim çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almalarına gerek yok. Üstelik masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Somali’de Borç ve Alacak Takibi Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sri Lanka’da borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız takdirde, aklınıza Sri Lanka’da bir avukatla irtibata geçerek, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Sri Lanka yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden ARS Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideridir. Mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Sri Lanka’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Sri Lanka’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Sri Lanka’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Sri Lanka kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sri Lanka’daki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Sri Lanka’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.