Ukrayna’da Borç ve Alacak Takibi

Ukrayna’da borç ve alacak takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Başlıca ticaret ortakları, Rusya, Almanya, Çin, Belarus, Türkiye, Polonya’dır.

Türkiye ve Ukrayna Arasındaki Ticari İlişkileri

2018 yılında Ukrayna’ya ihracatımız 1,46 milyar ABD doları, Ukrayna’dan ithalatımız 2,64 milyar ABD doları olmak üzere ticaret hacmimiz 4,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Nitekim Ukrayna’da faaliyet gösteren ve büyük çoğunluğu küçük-orta ölçekli olan yaklaşık 600 Türk firmasının bu ülkedeki toplam yatırım tutarı, üçüncü ülkeler üzerinden gerçekleştirilenlerle beraber yaklaşık 3 milyar Dolar’dır. Müteahhitlik şirketlerimizin Ukrayna’da bugüne kadar üstlendikleri 176 projenin toplam değeri 5,8 milyar Dolar’dır. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Ukrayna’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde, borçlunun ana dilinde iletişim kurarız. O ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık Ukrayna’daki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle;

 • Alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi,
 • Açıklık ve güvenilirliği ilke edindik.

Çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almadan ve masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Ukrayna’da Alacak Ve Borç Takibinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ukrayna’da borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Bundan dolayı, aklınıza Ukrayna’da bir avukatla irtibata geçerek, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Ukrayna yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden ARS Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretir. Bu amaçla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideri olarak, mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Ukrayna’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemekte ve borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Ukrayna’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Bu sayede büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Ukrayna’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Ukrayna’da borç ve alacak takibi – tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ukrayna’daki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Ukrayna’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.