Arjantin’de Borç ve Alacak Takibi

Arjantin’de borç ve alacak takibi için ARS Danışmanlık olarak sizlere uzman çalışanlarımızla sunduğumuz hizmetlerimizden yaralanabilirsiniz. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler genel itibarıyla olumlu seyretmektedir. Uluslararası platformlarda Türkiye ve Arjantin’in benzer öncelikler etrafında birlikte hareket ettiği pek çok husus da bulunmaktadır.

Türkiye Ve Arjantin Arasındaki Ticari İlişkileri

İki ülke arasındaki ticaret hacmi inişli çıkışlı bir grafik izlemektedir. Ancak bu durum ülkelerin mevcut kapasitelerini yansıtmamaktadır. Bunda coğrafi uzaklık sebebiyle ulaşım maliyetlerinin yüksek oluşunun da payı bulunmaktadır. Türkiye’nin her yıl açık verdiği ticaret hacmi, 2008 yılında 896 milyon dolarla en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Bununla birlikte, takip eden son 10 yılda keskin iniş çıkışlar gösterse de 1 milyar dolar seviyesine ulaşamamıştır. Son olarak 2018 yılındaki ticaret hacmi;

 • 169,2 milyon doları Türkiye’den Arjantin’e ihracat,
 • 357,9 milyon doları ithalat olmak üzere toplamda 527,1 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’den Arjantin’e ihraç edilen başlıca ürünler;

 • Motorlu taşıtlar,
 • Mineraller ve kimyasal gübreler,
 • Kara yolu taşıtları için yedek parça,
 • Tütün,
 • Demir-çelik,
 • Sentetik iplik,
 • İzole edilmiş tel ve kablolar,
 • Bakır ve seramiktir.

Arjantin’le ithalatımızın takriben yarısını soya fasulyesi oluşturmaktadır. Diğer başlıca ithalat kalemleri kuru baklagiller, tütün, yün, pamuk, yer fıstığı ve pirinçtir. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Arjantin’de borç ve alacak takibi sürecinde, borçlunun ana dilinde ve o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık Arjantin’deki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Ayrıca borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edindik. Nitekim tüm çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almadan işlerini yapabilirler. Böylelikle masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Arjantin’de Borç ve Alacak Takibi Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arjantin’de borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla mı karşılaştınız? Dolayısıyla bu durumda Arjantin’de bir avukatla irtibata geçmek ilk seçenekleriniz arasındadır. Hatta aklınıza, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Arjantin yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden ARS Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideri olarak, mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Arjantin’deki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemekte ve borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Arjantin’deki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Bu sayede büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Arjantin’deki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Arjantin kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Arjantin’deki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Arjantin’de geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.