Dominik Cumhuriyeti’nde Borç ve Alacak Takibi

Dominik Cumhuriyeti’nde borç ve alacak takibi işlemleriniz için ARS Danışmanlık olarak sizlere uzman ekibimizle destek sağlıyoruz.

Ülkemizin Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik açılım politikası, diğer bölge ülkeleriyle olduğu gibi Dominik Cumhuriyeti ile ilişkilerimize de ivme kazandırmıştır. Santo Domingo Büyükelçiliğimizin 1 Ekim 2013 tarihinde faaliyete girmesiyle birlikte ikili ilişkilerde gözle görülür bir gelişme yaşanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nin Tel Aviv Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

Türkiye ve Dominik Cumhuriyeti Arasındaki Ticari İlişkileri

Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki en büyük ekonomi olup, Dünya Bankasına göre üst gelir grubunda yer alan gelişme yolundaki bir ülkedir.

 • Tıp,
 • Dişçilik,
 • Veterinerlik alet ve cihazları,
 • Tütün ve sigaralar,
 • Elektrik devresi teçhizatı,
 • Muz,
 • İç giyim eşyası,
 • Kıymetli metallerden mücevherci eşyası,
 • Ayakkabı,
 • Kakao,
 • Kamuk Dominik Cumhuriyeti’nin ihraç ettiği önemli ürünlerdir.

2016 verilerine göre Dominik Cumhuriyeti ile yaptığımız ihracat 40,315 milyon dolar, ithalat 12,476 milyon dolar , toplamdaki ticaret hacmimiz ise 52,791 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Dominik Cumhuriyeti’nde borç ve alacak takibi sürecinde, borçlunun ana dilinde iletişim kurarız. Çünkü o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmeniz önemlidir. ARS Danışmanlık Çek Cumhuriyeti’ndeki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Böylelikle borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edindik. Nitekim çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almalarına gerek yok. Üstelik masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Dominik Cumhuriyeti’nde Borç ve Alacak Takibi Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dominik Cumhuriyeti’nde borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız takdirde, aklınıza Dominik Cumhuriyeti’nde bir avukatla irtibata geçerek, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Dominik Cumhuriyeti yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden ARS Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideridir. Mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Dominik Cumhuriyeti’ndeki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Ayrıca borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Dominik Cumhuriyeti’ndeki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Dominik Cumhuriyeti kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Dominik Cumhuriyeti’ndeki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Dominik Cumhuriyeti’nde geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.