Belçika’da Borç ve Alacak Takibi

Belçika’da borç ve alacak takibi konusunda ARS Danışmanlık olarak size profesyonel destek sağlıyoruz.

Belçika’nın başlıca ticaret ortakları ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda’dır. Belçika’nın 2016 yılsonu itibariyle ülkemizde 595 firmasıyla faaliyet göstermektedir. Sayıları 5.000’i bulan Türk işverenler, yaklaşık 14.000 kişiye Belçika’da istihdam olanağı sağlamaktadırlar. Bu karşılıklı yatırımlar iki ülke arasındaki bağlantıları güçlendirmiştir.

Türkiye ve Belçika Arasındaki Ticari İlişkileri

Belçika ile gerçekleşen 5 milyar 750 milyon Dolar (ihracat: 2 milyar 549 milyon Dolar, ithalat: 3 milyar 201 milyon Dolar) tutarındaki ikili ticaret hacmimiz bir önceki yıla kıyasla % 0,7 oranında artmıştır. 2017 yılının ilk iki ayında ise ikili ticaret hacmimiz 957 milyon Dolar (ihracat: 450 milyon Dolar, ithalat: 507 milyon Dolar) olarak gerçekleşmiştir.

Belçika’ya ihracatımızdaki başlıca ürünler;

 • Motorlu taşıt ve ekipmanları,
 • Tekstil ürünleri,
 • Makine ve teçhizat,
 • Plastiktir.

Belçika’dan ithal ettiğimiz başlıca ürünler;

 • Kimya ve ilişkili sanayi ürünleri,
 • Plastik,
 • Ana metaller,
 • Makine ve teçhizattır. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Belçika’da borç ve alacak takibi sürecinde, borçlunun ana dilinde iletişim kurarız. Çünkü o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık Belçika’daki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Ayrıca borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edindik. Nitekim çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Dolayısıyla tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almadan tahsilat işlemlerini gerçekleştirebilirler. Böylelikle masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Belçika’da Borç ve Alacak Takibi Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belçika’da borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla mı karşılaştınız. Bu durumda aklınıza Belçika’da bir avukatla irtibata geçmek gelebilir. Hatta, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak isteyebilirsiniz. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Belçika yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden Ars Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideridir. Dolayısıyla mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Belçika’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Ayrıca borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Belçika’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Ayrıca büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Belçika’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Belçika kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Belçika’daki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Belçika’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.