Bangladeş’te Borç ve Alacak Takibi

Bangladeş’te borç ve alacak takibi konusunda destek almak için istediğiniz zaman ARS Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Bangladeş’in başlıca ticaret ortaklarından ilki ABD’dir. Onu Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Fransa takip etmektedir. Türk ve Bengal milletleri arasındaki ilişkiler, Bangladeş’in kurulmasından önceye dayanan köklü tarihi ve kültürel temellere sahiptir.

Türkiye Ve Bangladeş Arasındaki Ticari İlişkileri

Bangladeş Merkez Bankasının verilerine göre, 2015-2016 mali yılında (FY’16) Türkiye’nin Bangladeş’e net Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişi 1,41 milyon USD olarak gerçekleşmiştir. 2016 Haziran ayı itibari ile Türkiye’nin Bangladeş’teki toplam DYY stoku 11,9 milyon USD olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının verilerine göre ise, yurtiçinde yerleşik kişilerin Bangladeş’teki DYY’si sıfır (0) olarak görülmektedir. Ülkemizi 2017 yılında 775, 2018 yılında 1.180, 2019 Mayıs ayına kadar ise 1.363 Bangladeşli turist ziyaret etmiştir. 2014 bu yana Bangladeş genelinde 60’tan fazla projeyi hayata geçirmiştir. TİKA tarafından Bangladeş’e yönelik olarak yapılan kalkınma yardımları tutarı 6 milyon ABD Doları’nın üzerindedir. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Bangladeş’te borç ve alacak takibi sürecinde, borçlunun ana dilinde ve o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmek önemlidir. ARS Danışmanlık Bangladeş’teki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Ayrıca borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle;

 • Alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi,
 • Açıklık ve güvenilirliği ilke edindik.

Nitekim çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Böylelikle üm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almadan tahsilatlarını gerçekleştirebilirler. Böylelikle masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Bangladeş’te Borç ve Alacak Takibi Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bangladeş’te borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla karşılaşmanız mümkün. Böyle bir durumda Bangladeş’te bir avukatla irtibata geçmek ilk tercihleriniz arasında yer alır. Hatta aklınıza, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Bangladeş yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden Ars Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideridir. Böylelikle, mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Bangladeş’teki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Bangladeş’teki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Dolayısıyla büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Bangladeş’teki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Bangladeş kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bangladeş’teki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Bangladeş’te geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.