Myanmar’da Borç ve Alacak Takibi

Myanmar’da borç ve alacak takibi kapsamında ARS Danışmanlık olarak sizlere profesyonel destek sağlıyoruz.

Myanmar’ın başlıca ticaret ortakları Tayland, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Almanya’dır. Myanmar ile işbirliği mekanizmalarımızın oluşturulması, ilişkilerimizin çeşitlendirilmesi, güçlendirilmesi temel hedefimizdir. Ülkemiz, uluslararası toplum, ilgili makam ve kurumlarımızla eşgüdüm halinde Myanmar’daki tüm Müslümanların güvenliğinin ve temel insan haklarının sağlanmasına yönelik çalışma ve girişimlerini sürdürmektedir.

Türkiye ve Myanmar Arasındaki Ticari İlişkileri

İki ülke arasında 20 Nisan 2006 tarihinde imzalanan “Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” kapsamında, Türkiye-Myanmar Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) mekanizması kurulması öngörülmektedir. Myanmar’dan ülkemize yönelik yapılan doğrudan sermaye yatırımı bulunmamaktadır. 2014 yılı sonu itibariyle Türk sermayeli 2 şirket Myanmar’da faaliyette bulunmaktadır. Türkiye’nin, 2004-2013 yılları arasında Myanmar’a yapmış olduğu ikili resmi kalkınma yardımlarının toplamı 61,26 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), Myanmar’da 2012 yılından bu yana:

 • İlaç ve tıbbi gereç yardımı,
 • Hastane oda gereçleri ve yatakları hibesi,
 • Arakan bölgesine insani yardım,
 • Yetimhane,
 • Bilgisayar laboratuvarı,
 • Kütüphane,
 • Yol,
 • Elektrik hattı,
 • Geçici barınak inşası gibi birçok projede yer alarak Myanmar’ın kalkınmasına katkıda bulunmuştur. (1)

İthalat ve İhracattan Kaynaklanan Alacak Borç ve Yönetimi

Myanmar’da borç ve alacak takibi sürecinde, borçlunun ana dilinde iletişim kurarız. Çünkü o ülkenin kanunları çerçevesinde süreci ilerletebilmeniz önemlidir. ARS Danışmanlık Çek Cumhuriyeti’ndeki alacaklarınızın tahsilatı ile ilgili yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Böylelikle borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.

ARS Danışmanlık olarak sunmakta olduğumuz uluslararası alacak yönetimi hizmetlerimizle alacaklıyı doğru bilgilendirmeyi, açıklık ve güvenilirliği ilke edindik. Nitekim çalışmalarımız “Tahsilat yoksa Masraf yok” anlayışına dayanmaktadır. Böylece hizmet bedeli tahsilat gerçekleştikten sonra müşterilerimizden alınmaktadır. Tüm danışmanlık masrafları başta anlaştığımız komisyona tabii olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’deki müşterilerimizin risk almalarına gerek yok. Üstelik masraf yapmadan uluslararası alacak yönetim hizmetlerimizden yaralanabilmektedirler.

Myanmar’da Borç ve Alacak Takibi Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Myanmar’da borç ve alacak takibi ile ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız takdirde, aklınıza Myanmar’da bir avukatla irtibata geçerek, icra takip davası başlatmak veya icra davası açmak gelebilir. Ticari faaliyetlerden doğan alacakların tahsilini zorlaştıran sorunları üç temel başlık altında toparlamak gerekirse;

 1. Yüksek avukatlık ve danışmanlık ücretleri.
 2. Myanmar yasalarından kaynaklanan hukuki farklılıklar.
 3. Hem borçlunun hem de alacaklının kendini ana dilinde ifade edememesidir.

Alacak ve Borç Takibinde Neden ARS Danışmanlık?

 1. ARS Danışmanlık, Türk ihracatçılarının yurtdışında karşılaştığı bu ve benzeri tahsilat sorunlarına çözüm üretmekte amacıyla kurulmuş bir danışmanlık firmasıdır.
 2. Türkiye’de uluslararası alacak yönetim sektörünün öncüsü ve lideridir. Mahkeme öncesi uzlaşma aşamasında takip ve tahsilat konularında uzmanlaşmıştır.
 3. 155 ülkede ve 4000 üzerindeki personel ağıyla firmamız ARS Danışmanlık güçlü bir Global güce sahiptir.
 4. Myanmar’daki alacakların tahsil edilmesi sürecinde de, yerel çözüm ortağı ile ilerlemektedir. Borçlunun anadilinde iletişimi sağlayarak çözümü hızlandırmaktadır.
 5. Ticari ve hukuki mevzuata hâkim olan yerel çözüm ortakları sayesinde müzakere sürecini de daha sağlıklı yürütebilmektedir.
 6. ARS Danışmanlık Myanmar’daki temsilciliği ile arasındaki güçlü ve yoğun iş birliği sayesinde alacak sorunlarınıza özgü çözümler üretir.
 7. Deneyimli ekibi ve profesyonel yaklaşımları sayesinde mahkeme sürecine gerek kalmadan tahsilatı gerçekleştirmektedir.
 8. Müşterileri fatura kesim tarihinden itibaren 360 gün dolmadan ilgili yurtdışı dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendirilirse, başarı oranı %78 olmaktadır. Erken müdahale hem dosyaların tahsilat kabiliyeti yüksek olmakta, hem de komisyon oranlarımız daha düşük olmaktadır.
 9. Yurtdışı alacak dosyalarında ARS Danışmanlık’ı yetkilendiren firmalar alacak takibi ile zaman kaybetmezler. Ayrıca büyük masraflar yapmak zorunda kalmazlar. Bu süreç şirketlerinin verimliliği ve sektörlerindeki rekabet güçlerini arttırmasına da katkı sağlamaktadır.

Myanmar’daki ticari faaliyetlerinizden kaynaklanan ve bugüne kadar ödenmemiş alacaklarınızın tahsili noktasında, uluslararası hukuk standartları ve kuralları çerçevesinde sizlere çözüm sunmaktan mutluluk duyarız.

ARS Danışmanlık’ın Myanmar kaynaklı alacak takibi ve tahsili dosyalarında uzlaşma yöntemiyle (ARSinkaso) çözüme ulaşan dosya sayısı, güncel dosya sayıları ve başvuru için gereken evrakları öğrenmek ve aşağıdaki konu başlıklarına dair, daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Myanmar’daki:

Müşterim borcunu ödemiyor?
Firmadan alacaklarımı tahsil edemiyorum?
Müşterimin borçlarını ödemesi için neler yapmalıyım?
Müşterimden kalan alacaklarımı tahsil edebilir miyim?

ARS Danışmanlık olarak Myanmar’da geciken alacakların tahsilinde %70 üzerindeki başarı oranımızla Türk ihracatçılarının yanındayız.